1 stycznia tego roku suwalska Izba Wytrzeźwień przestała istnieć. Kompleks budynków przy ulicy Sportowej 24, w którym mieściła się Noclegownia, przejął Ośrodek Profilaktyki i Wsparcia dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych w Suwałkach. Nową placówkę przez trzy lata poprowadzi wyłoniona w konkursie Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa”, znana większości suwalczan przede wszystkim ze sprawnego administrowania słupami ogłoszeniowymi.
Decyzja o likwidacji Izby Wytrzeźwień wynikała z potrzeby kompleksowego zajęcia się problemami związanymi wyjściem z nałogu i bezdomności suwalczan. I właśnie w powstałym Ośrodku Wsparcia prowadzonym przez organizację pozarządową można to robić skuteczniej.
Nietrzeźwi suwalczanie trafiają teraz do Pogotowia dla Osób Nietrzeźwych, którego 80% personelu stanowią doświadczeni, byli pracownicy zlikwidowanej Izby Wytrzeźwień, oraz lekarze, którzy oprócz nietrzeźwymi zajmują się teraz również bezdomnymi. Bowiem Ośrodek Profilaktyki i Wsparcia przejął od MOPS-u prowadzenie Noclegowni i Telefonu Zaufania (numer telefonu: 800-137-200). Jest to numer bezpłatny z telefonów stacjonarnych oraz wszystkich sieci komórkowych. Telefon jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7.00-10.00 i 17.00-20.00 w środy w godzinach 12.00-15.00 i 17-20.00 Dyżurny telefonu zaufania zapewnia dyskrecję i anonimowość.
Noclegownia dysponuje pokojami 2- i 3-osobowymi i ma łącznie 20 miejsc dla bezdomnych mężczyzn. W razie potrzeby bezdomni mogą znaleźć miejsce także w świetlicy, czy w pomieszczeniach Pogotowia dla Osób Nietrzeźwych.
– Bezdomnym zapewniamy także pomoc medyczną i sanitarną mówi Marzenna Burba – prezes Spółdzielni Socjalnej Perspektywa. – Wprowadziliśmy terapię kreatywną, przekonujemy osoby przebywające w noclegowni, by zadbały o miejsce, w którym przebywają. I te działania przynoszą skutek. Bezdomni otrzymali środki czystości i systematycznie sprzątają użytkowane przez siebie pomieszczenia, odśnieżają też okolice Ośrodka – to bardzo cieszy. Jesteśmy po rozmowach z suwalskimi księżmi, którzy obiecali wsparcie duchowe dla naszych „podopiecznych”. Marzy się nam prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej, a konkretnie terapii zajęciowej praktycznej i ruchowej. Na to jednak musimy pozyskać pieniądze. Widzimy też potrzebę uruchomienia w naszym mieście Ogrzewalni.