W nietypowym terminie spotkali się suwalscy rajcy na XXII sesji Rady Miejskiej. A to przede wszystkim z powodu konieczności podjęcia uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Suwałk ograniczonego ulicami: Gen. Podhorskiego, Gen. Pułaskiego, Świerkową, Nowomiejską, Modrzewiową i Grabową. Dopiero po zmianie tego planu miejska spółka ZBM TBS będzie mogła ubiegać się o pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami na sprzedaż i wynajem. Szerzej pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu „DwuTygodnika Suwalskiego”. Radni przyjęli tę uchwałę jednogłośnie, podobnie jak pozostałe uchwały w czasie sierpniowej sesji.
Zgody na darowizny
Radni zgodzili się na darowizny na rzecz Skarbu Państwa czterech nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby: Sądu Okręgowego, Państwowej Straży Pożarnej i Izby Skarbowej. Na jednej z nich powstać może nowa siedziba Sądu Rejonowego. Na ten cel przekazano nieruchomość przy ul. Utrata, za Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.
Wspólnie z gminą
Radni zdecydowali też o przystąpieniu we współpracy z gminą Suwałki do projektów, w wyniku których ma powstać pełnowymiarowa sala gimnastyczna w Starym Folwarku oraz nowa droga z Bobrowiska do Wiatrołuży. W zamian władze gminy Suwałki zadeklarowały, że przystąpią do projektu, w wyniku którego będzie przebudowana suwalska ulica Staniszewskiego. Taka współpraca daje większe szanse na sukces w konkursach przy ubieganiu się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.
O lepszą drogę do Białegostoku
Jednogłośnie suwalscy radni przyjęli stanowisko w sprawie przebiegu dróg ekspresowych w Polsce północno-wschodniej. Wyrażają w nim zaniepokojenie wprowadzonymi w ostatnim czasie zmianami w sieci autostrad i dróg ekspresowych, w wyniku których nie będzie realnych szans na lepsze skomunikowanie dwóch największych miast w Podlaskiem, czyli Suwałk z Białymstokiem. W stanowisku radni napisali m.in.: „Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 maja 2016 r. została uzupełniona sieć autostrad i dróg krajowych o odcinek drogi ekspresowej S16 Ełk (S61)–Knyszyn (S19), który docelowo będzie stanowił połączenie tras Via Carpatia i Via Baltica. Wybudowanie przedmiotowego odcinka drogi ekspresowej S16 oznaczać będzie pominięcie istotnych potrzeb subregionu suwalskiego, od wielu lat borykającego się z licznymi problemami komunikacyjnymi oraz będzie miało wiele daleko idących, negatywnych konsekwencji dla dalszego rozwoju Suwałki i Suwalszczyzny oraz północnej części województwa podlaskiego.
Realizacja przedmiotowej inwestycji łączącej trasę Via Carpatia (S19) z Via Baltica (S 61) poprzez Ełk będzie oznaczała również faktyczną rezygnację z poprawienia przepustowości połączenia drogowego Augustów–Białystok, co wraz z wzrastającym co roku natężeniem ruchu drogowego spowoduje znaczące wydłużenie czasu dojazdu z Suwałk i północnej części województwa podlaskiego do ośrodka metropolitarnego – Białegostoku”.
W czasie sesji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ocenił, że takie zmiany nie będą sprzyjały równomiernemu rozwojowi całego regionu. W zakończeniu swojego stanowiska radni stwierdzili, że: „Na taki stan rzeczy nie może być naszej zgody i dlatego też wnosimy do władz rządowych, parlamentarzystów oraz władz regionalnych o zaplanowanie i realizację inwestycji w ramach Drogi Krajowej nr 8 poprawiających dostępność komunikacyjną północnej części województwa podlaskiego z Białymstokiem.”
Stanowisko Rady Miejskiej w Suwałkach trafi do premier Beaty Szydło, ministra Infrastruktury i Budownictwa, posłów i senatorów z województwa podlaskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządów z powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego.
Promocja numeru 112
Radni ustalili zasady korzystania z parków, placów miejskich, skwerów i miejskich terenów rekreacyjnych. Stało się to na wniosek Wojewody Podlaskiego, który zalecił posługiwanie się ogólnopolskim logiem numeru 112 w „celu edukacji i właściwego informowania społeczeństwa o numerach alarmowych.” Dlatego też na tablicach informacyjnych z regulaminem korzystania z miejskich parków i placów znajdzie się numer alarmowy 112.
Ponadto radni zmienili uchwałę w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie. Dokonali też zmian w tegorocznym budżecie miasta oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz upoważnili Prezydenta Miasta Suwałki do zaciągnięcia pożyczki na finansowanie zadania inwestycyjnego „Innowacyjne Suwałki – słoneczne miasto – zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych”, które będzie realizowane w 2017 r.
Bez trzeciego wiceprzewodniczącego
Po raz drugi nie udało się wybrać trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach. Nie zgłoszono żadnego kandydata na to stanowisko. Od kilku miesięcy, po rezygnacji Andrzeja Pawła Chuchnowskiego z klubu „Łączą nas Suwałki”, stanowisko to nie jest obsadzone. W tej chwili przewodniczącemu Rady Miejskiej Zdzisławowi Przełomcowi z klubu „Łączą nas Suwałki” w kierowaniu pracami Rady pomagają dwaj wiceprzewodniczący – Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej i Sławomir Szeszko z Bloku Samorządowego.
Radni ustalili składy osobowe stałych komisji Rady Miejskiej. Tadeusz Czerwiecki z Prawa i Sprawiedliwość znalazł się w składzie Komisji Oświaty i Wychowania.
Zapytania radnych
Tadeusz Czerwiecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytał m.in. o przyczyny zdemontowania spowalniaczy na ul. Szpitalnej na wysokości Zespołu Szkół nr 3. Prezydent Czesław Renkiewicz poinformował, że jest to sytuacja tymczasowa. W tym miejscu pojawią się nowe spowalniacze wyspowe, które nie będą utrudniały jazdy autobusom komunikacji miejskiej. Radny zaproponował zróżnicowanie kar w płatnej strefie parkowania w centrum miasta. Prezydent przypomniał, że to radni ustalają regulamin strefy i wszelkie jego zmiany zależą od ich decyzji przy zastrzeżeniu, że nie powinne one naruszać warunków umowy z firmą administrującą płatną strefą parkowania. T. Czerwiecki powrócił do swojej interpelacji z maja i projektu uchwały w sprawie opłat za wody opadowe. Zapytał przewodniczącego Rady o losy tej uchwały. Przewodniczący Zdzisław Przełomiec poprosił o uzupełnienie kwestii formalnych ze strony wnioskodawców i zadeklarował skierowanie tego projektu uchwały do dalszego procedowania.
Anna Ruszewska z klubu „Łączą nas Suwałki” zaproponowała zwiększenie działań edukacyjnych i promocyjnych zmierzających do zwiększenia zainteresowania wśród mieszkańców Suwalskim Budżetem Obywatelskim. Prezydent Cz. Renkiewicz zaproponował, by do upłynięcia terminu (19 sierpnia) składania wniosków wstrzymać się z ocenami. Po zakończeniu procedury przyjdzie czas na analizę sytuacji.
Andrzej Łuczaj z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował m.in. wykonanie ujednolicenia oznakowania ścieżek rowerowych w mieście np. na kolor czerwony. Prezydent polecił dyrektorowi suwalskiego Zarządu Dróg i Zieleni przeanalizowanie propozycji. Radny zapytał również o stan mostku na Czarnej Hańczy przy torach kolejowych. Cz. Renkiewicz poinformował, że jest to własność PKP i poprosił, by dyrektor ZDiZ w Suwałkach wystąpił do PKP w tej sprawie.
Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości zapytała o termin zakończenia prac na ul. Świerkowej. Prezydent poinformował, że wykonawcy przebudowy tej ulicy twierdzą, że prace zakończą się w terminie. Radna zwróciła też uwagę na źle wyprofilowaną drogę przy wjeździe na rondo przy ul. Świerkowej. Cz. Renkiewicz stwierdził, że ten wjazd rzeczywiście jest źle wyprofilowany, co potwierdziła jazda próbna autobusu komunikacji miejskiej. To musi być poprawione.
Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę na zły stan części ul. Krakowskiej. Prezydent zadeklarował przeanalizowanie tej informacji. Radny podziękował też za prowadzone remonty ulic na Osiedlu Piastowskim.
Również o stan drogi zapytał Wojciech Malesiński z Prawa i Sprawiedliwości. Radnego zainteresował stan nawierzchni ul. Przytorowej. Cz. Renkiewicz poinformował, że część ul. Przytorowej od ul. Sejneńskiej do dawnego przejazdu kolejowego na ul. Przytorowej jest w przebudowie. Prezydent zobowiązał dyrektora ZDiZ do sprawdzenia stanu pozostałej części ul. Przytorowej. Przy okazji zwrócił też dyrektorowi ZDiZ uwagę na zły stan ul. Hubala.
Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej zapytał o działania prowadzone przy zapowiadanej przebudowie ul. Krzywólka. Prezydent poinformował, że w tym roku powstanie projekt przebudowy tej ulicy, a prace przy niej rozpoczną się w przyszłym roku.