Odznaczenia dla długoletnich pracowników suwalskiego Urzędu Miejskiego, ślubowanie nowego radnego, przyjęcie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 r. oraz programu rewitalizacji Suwałk do 2023 r., a także sześciu uchwał w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to najważniejsze punkty XXXVI sesji Rady Miejskiej w Suwałkach, która obradowało nietypowo w poniedziałek, a nie jak zwykle w środę.
Złote medale dla urzędników
Sesja rozpoczęła się od wręczenia Złotych Medali za Długoletnią Służbę nadanych przez Prezydenta RP zasłużonym pracownikom suwalskiego ratusza. Odznaczenia otrzymali:
– Jadwiga Olbryś, którą znają zapewne wszyscy prawdziwi kibice sportowi w Suwałkach. Od 27 lat zajmuje się sprawami sportu dzieci i młodzieży, współzawodnictwem szkolnym, stypendiami i nagrodami sportowymi oraz sportem wyczynowym i amatorskim. Panią Jadwigę często można spotkać na sportowych imprezach miejskich;
– Maria Raczkowska – zajmuje się sprawami komunikacji, była inicjatorką uruchomienia i systematycznego wdrażania w Suwałkach systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). To z jej inicjatywy w Wydziale Komunikacji zostały zainstalowane terminale płatnicze umożliwiające klientom dokonywanie opłat za prawo jazdy lub dowód rejestracyjny bezpośrednio przy stanowisku obsługującym mieszkańców;
– Honorata Rudnik od kilkudziesięciu lat zajmuje się sprawami pomocy społecznej oraz problemami niepełnosprawnych i rozwiązywaniem problemów alkoholowych w Suwałkach. Zajmowała się wprowadzeniem karty „Suwalska Rodzina Plus”, która umożliwia rodzinom wielodzietnym korzystanie z wielu przywilejów i zniżek na różnego rodzaju usługi;
– Maria Święcicka od 27 lat zajmuje się kadrami Urzędu Miejskiego. Była także członkiem zespołu opracowującego regulamin organizacyjny i regulamin wynagradzania w jednostce, wspierając pracę swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem;
– Zygmunta Szutkiewicza zapewne znają suwalscy budowlańcy. Od wielu lat nadzoruje suwalskie inwestycje. Wiele miejskich inwestycji, nadzorowanych przez niego, otrzymało nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach m.in. Kryształową Cegłą nagrodzono suwalskie Miejskie Centrum Usług Publicznych, Kultury i Sportu oraz Salę koncertowo-teatralną, za Top Inwestycję Komunalną 2016 uznano przebudowę stadionu lekkoatletycznego, Top Inwestycją Komunalną 2015 została przebudowa Placu Marii Konopnickiej.
Współpraca z NGO
Suwalscy radni przyjęli program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 r. Chociaż program będzie obowiązywał od 1 stycznia przyszłego roku, to już w tym roku po przedstawieniu projektu budżetu miejskiego na 2018 r. mogą być ogłaszane otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Minimalna wysokość środków na ten cel w przyszłorocznym budżecie wynosi 3 795 tys. zł. Najwięcej pieniędzy zaplanowano na: kulturę fizyczną, ochronę zdrowia oraz przeciwdziałanie uzależnieniom, patologiom społecznym oraz wspieranie rodzin.
Nowy radny
Ślubowanie złożył nowy radny – Zdzisław Stanisław Ścięgaj. Zastąpił on Dorotę Jabłońską, która zrezygnowała z mandatu radnej po wygraniu konkursu na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Zdzisław S. Ścięgaj uzyskał kolejny najwyższy wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości. Nowy radny ma 62 lata, jest właścicielem prywatnej firmy, od 1987 roku mieszka w Suwałkach.
Program rewitalizacji
Radni uchwalili Zintegrowany Program Rewitalizacyjny Miasta Suwałki na lata 2017-2023. Odnowa obszarów miejskich ma się koncentrować na inwestycjach, których realizacja przyczyni się do rozwiązania problemów społecznych i wyprowadzenia ich ze stanu kryzysowego. To oznacza, że inwestycje w infrastrukturę muszą być podporządkowane celom społecznym.
Analizy problemów, m.in. społecznych i gospodarczych, przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miejskiego w Suwałkach, pozwoliły wyznaczyć obszar rewitalizacji. Obejmuje on centralną część Suwałk pomiędzy rzeką Czarna Hańcza, ulicami Waryńskiego, Sejneńską, T. Noniewicza i E. Plater. To 151 ha, czyli 2,3 proc. powierzchni miasta. Obszar ten zamieszkuje ponad 10,5 tys. suwalczan (15,2 proc. mieszkańców miasta).
Program rewitalizacji Suwałk był szeroko konsultowany z mieszkańcami miasta. Znalazło się w nim wiele projektów, m.in. rewitalizacja bulwarów nad Czarną Hańczą czy rewitalizacja i termomodernizacja budynków mieszkalnych, a także przedsięwzięcia związane z ekonomią społeczną, działania na rzecz seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci, osób zagrożonych ubóstwem czy bezrobociem i organizacji pozarządowych.
Pomoc poszkodowanym
Suwalscy radni jednogłośnie zagłosowali o pomocy mieszkańcom Gminy Sempólno Krajeńskie w województwie kujawsko-pomorskim, którzy ucierpieli w czasie sierpniowej nawałnicy. Suwalski samorząd sfinansuje zakup dwóch przyczep mieszkalnych z infrastrukturą. Będzie to kosztowało 80 tys. złotych.