W czasie X sesji Rady Miejskiej suwalscy radni m.in. przyjęli uchwałę w sprawie uznania Planu adaptacji do zmian klimatu Gminy Miasta Suwałki do roku 2030 oraz dokonali zmian w uchwałach dotyczących udzielania dotacji rodzinnym ogrodom działkowym, a również w pakiecie wsparcia przedsiębiorców z obszaru rewitalizacji i w uchwale określającej stawki podatku od nieruchomości w 2025 r. W tych dwóch ostatnich uchwałach zmiany wynikają ze zmian kodów Polskiej Klasyfikacji Kodów, wprowadzonej 1 stycznia tego roku. Ponadto radni zdecydowali o uwzględnieniu petycji w sprawie powołania w Suwałkach Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego oraz zapoznali się z kilkoma informacjami. Przed sesją członkowie Klubu Radnych „Wspólne Suwałki” poinformowali o zmianie nazwy na Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej.

Most energetyczny Polska-Litwa
Na początku sesji pracownicy Polskich Sieci Elektroenergetycznych przedstawili informację o budowie kolejnego połączenia energetycznego między Polską a Litwą, które będzie przebiegać w sąsiedztwie Suwałk. Będzie to linia kablowa podziemna. Zacznie się w Ełku i w stronę granicy przebiegnie przez 6 gmin, w tym przez Miasto Suwałki. Jej długość to ok. 100 km. Wybudowane będą dwie stacje. Jedna z nich stanie na terenie Gminy Suwałki. Całkowita moc połączenia to 700-800 MW. Będzie to linia wysokiego napięcia 220 kV. Jak zapewniają przedstawiciele PSE, budowa linii nie będzie niosła zagrożenia dla życia ludzi i zwierząt. Spółka PSE planuje 3 spotkania konsultacyjne w Suwałkach, pierwsze już w lutym. Właściciele nieruchomości, przez które przebiegać będzie linia otrzymają osobiste zaproszenie na takie spotkania. Rozpoczęcie robót zaplanowano na 2028 r., a zakończenie inwestycji to prawdopodobnie 2030 r.

Program wspierania rodzin i pieczy zastępczej
Radni przyjęli „Trzyletni Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej w Mieście Suwałki na lata 2025-2027”. Jego celem jest realizacja zadań zmierzających do wspomagania rodziny naturalnej w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej, zabezpieczenia usług świadczonych przez instytucjonalną pieczę zastępczą na terenie miasta Suwałki oraz podejmowanie działań na rzecz usamodzielnienia podopiecznych z rodzin zastępczych przy ścisłej współpracy samorządu, organizacji pozarządowych i innych instytucji zajmujących się rodziną. W Suwałkach w 2023 r. pomocą społeczną objętych było 1 672 rodziny, z tego ok. 55% stanowią rodziny pełne, zaś 45% to samotni rodzice. W 2023 r. w Suwałkach były 144 rodziny zastępcze, w których przebywało 250 dzieci.

Wyższe dotacje dla działkowców
Od tego roku dotacje celowe z suwalskiego budżetu miejskiego dla rodzinnych ogródków działkowych będą mogły być udzielane do 70% nakładów na realizowane przedsięwzięcie, czyli więcej niż dotąd. Teraz działkowcy będą musieli wnieść tylko 30%, a nie jak dotąd 50% środków własnych. Ta zmiana wynika z tego, że ROD-y miały trudności z pozyskaniem środków własnych, co utrudniało rozwój wspólnej infrastruktury ogrodowej.

Mniej kopciuchów
W 2024 r. zrealizowano 36 umów na dotacje na wymianę źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne w suwalskich domach. To najmniej od początku realizacji miejskiego programu „Ograniczania niskiej emisji na terenie Gminy Miasta Suwałki”. W ubiegłym roku najwięcej Suwalczan (aż ¾ wszystkich zawartych umów) zdecydowało się na podłączenie do sieci gazowej. Najmniej umów, bo tylko dwie, zawarto na podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tak wynika z informacji przedstawionej radnym. Od początku realizacji tego programu z kasy miejskiej wsparto wymianę źródeł ciepła w 529 budynkach. 15 lutego rozpocznie się już kolejna edycja suwalskiego programu dopłat do wymiany pieców na nowe bardziej ekologiczne urządzenia. Więcej piszemy o tym na str. 8 „DTS” nr 3.

Pytania radnych
Dziewiętnaścioro radnych zadało pytania i zgłosiło uwagi: Adam Ołowniuk, Kamil Klimek, Jacek Juszkiewicz, Bogdan Bezdziecki, Grzegorz Izbicki, Zbigniew Roman De-Mezer, Kamil Lauryn, Jarosław Kowalewski, Mariola Brygida Karpińska, Marek Lech Zborowski-Weychman, Grzegorz Gorlo, Wioletta Wawrukiewicz, Tadeusz Czerwiecki, Piotr Rydzewski, Przemysław Turowski, Anna Ruszewska, Jarosław Schabieński, Filip Olszewski i Zdzisław Przełomiec. Na pytanie odpowiedzieli: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i jego zastępcy Roman Rynkowski i Marcin Bonisławski.

Transmisję sesji Rady Miejskiej w Suwałkach można obejrzeć on-line na stronie internetowej: www.um.suwalki.pl Można też zapoznać się z protokołami z sesji publikowanymi na BIP oraz nagraniami z sesji zamieszczanymi na stronie: www. um.suwalki.pl
a także uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących pracy samorządu w Biurze Rady Miejskiej w Suwałkach. Zgodnie z wymogiem prawa, składane przez radnych interpelacje, wnioski i oświadczenia oraz udzielane na nie odpowiedzi publikowane są na stronie: bip.um.suwalki.pl