Samolot na bulwarach

Samolot na bulwarach

Na bulwarach przy wejściu do  galerii „Stara Łaźnia” można podziwiać  rzeźbę plenerową autorstwa pochodzącej z Suwałk rzeźbiarki Marty Pszonak. Jej uroczystego odsłonięcia dokonał 24 listopada Jerzy Brzozowski  dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Praca „Samolot” przedstawia kartkę papieru w kratkę z marginesem, powiększoną do wymiarów 300 cm x 300 cm i grubości 4 mm, wygiętą w kształcie popularnego samolotu z papieru, zwanego jaskółką lub szybowcem. Stalowy samolot waży 250 kg.

– „Samolot” był prezentowany wcześniej w Orońsku, Częstochowie i w Łodzi. Artefakt dziecięcej kreacji, często latający na nudnej lekcji szkolnej, jest dla mnie symbolem idealistycznych marzeń i utopii – powiedziała Marta Pszonak.

Pomysłodawcą umieszczenia tej instalacji na bulwarach jest Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Złożyła ona wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o wsparcie zakupu rzeźby plenerowej. Pozyskała też pieniądze od prywatnego przedsiębiorcy. M. Pszonak jest stypendystką m.in. Prezydenta Miasta Suwałk i laureatką Konkursu im. Władysława Strzemińskiego. Jedna z jej rzeźb znajduje się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Top