Rządowe pieniądze nie dla suwalczan

Rządowe pieniądze nie dla suwalczan

Po raz drugi suwalczanie zostali pominięci przy rozdaniu pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To oznacza, że do Suwałk nie trafią żadne środki finansowe z rządowej tarczy, które miały zostać przeznaczone m.in. na remont bloku sportowego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz dokończenie przebudowy suwalskiej ulicy Krzywólka. W podlaskim najwięcej, bo po 4 mln zł otrzymają muzea w Drozdowie i Ciechanowcu. Prawie 10% podlaskich pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do Ciechanowca, miasteczka mającego 4,6 tys. mieszkańców.

– Przygotowaliśmy konkretne zadania do realizacji, na które czeka wielu suwalczan. Jesteśmy drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim, liczącym prawie 70 tys. mieszkańców, których niestety pominięto przy wsparciu miejskich inwestycji. Jest mi z tego powodu bardzo przykro – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie będzie 2 mln złotych na dokończenie budowy suwalskiej ul. Krzywólka. Za to będzie dwa razy więcej pieniędzy na budowę magazynu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie k. Łomży. Oba muzea otrzymają po 4 mln zł z rządowego funduszu.

Równi i równiejsi

Oficjalnie nie są znane kryteria, którymi kierowano się w podlaskim przy podziale pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na pewno nie decydowała wysokość kwoty, o którą wnioskował samorząd, bo samorząd miejski Łomży ubiegał się o kwotę prawie dwukrotnie wyższą na przebudowę szkolnej bazy sportowej niż Suwałki i dofinansowanie z tego funduszu otrzyma. Oba samorządy łomżyński i suwalski wnioskowały o dofinansowanie na rozbudowę podobnej szkolnej bazy sportowej i w obu przypadkach dotyczyło to szkół podstawowych nr 5. Łomżyńska SP nr 5 otrzyma 3,5 mln zł, suwalska SP nr 5 – zero złotych. Jak wynika z zestawienia na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego najwięcej pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do Ciechanowca, który otrzyma aż 7 mln zł, czyli prawie 10% wszystkich pieniędzy z tego funduszu, przeznaczonych dla samorządów w podlaskim. Suwalczanie nie otrzymają ani złotówki z tego funduszu.

Miasto Suwałki do drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zgłosiło:
– rozbudowę ul. Krzywólka od posesji 36 do mostu na Czarnej Hańczy. Szacowana wartość: 6 000 000 zł. Wnioskowane dofinansowanie: 2 700 000 zł;
– przebudowę i remont bloku sportowego i budowę boiska z bieżnią w SP nr 5 przy ul. Klonowej 51. Szacowana wartość: 14 930 000 zł. Wnioskowane dofinansowanie: 7 465 000 zł;
– budowę drogi. klasy G na odcinku od ul. Wylotowej do ul. Sejneńskiej wraz z budową estakady. Szacowana wartość: 32 000 000 zł. Wnioskowane dofinansowanie: 16 000 000 zł.

Top