27 września jubileusz 40-lecia funkcjonowania obchodziła Szkoła Podstawowa nr 7 im. św. Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział byli dyrektorzy i nauczyciele szkoły, jej absolwenci, aktualni pracownicy oraz zaproszeni goście, reprezentujący współpracujące ze szkołą instytucje i zakłady pracy. W trakcie uroczystości były gratulacje i życzenia, a także liczne wspomnienia związane z 40 latami życia placówki. Całość wydarzenia spiął program artystyczny z udziałem uczniów, a także nauczycieli oraz jubileuszowy tort i poczęstunek.
Z okazji jubileuszu, obecni na uroczystości: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz radni Rady Miejskiej złożyli dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz wszystkim uczniom i absolwentom najlepsze życzenia.

Prezydent Czesław Renkiewicz wspólnie z swoim zastępcą Romanem Rynkowskim przekazali dyrektor SP nr 7 Beacie Życzkowskiej grawerton oraz z czek z przeznaczeniem na rozwój szkoły.
Satysfakcji z uroczystości oraz z codziennej współpracy z organem prowadzącym i nadzoru oraz rodzicami nie kryła dyrektor Szkoły Beata Życzkowska, która zaznaczyła, że jest dumna z tego, że w szkole jest miejsce dla każdego ucznia, nie tylko zdolnego. „Każdego dnia każdy z nauczycieli i pracowników szkoły dąży do tego, by stworzyć każdemu dziecku optymalne warunki rozwoju” – dodała dyrektor.

Cztery dekady Szkoły Podstawowej nr 7

Suwalska Szkoła Podstawowa nr 7 im. św. Jana Pawła II ma już 40 lat. W tym czasie ukończyło ją ok. 13 tys. uczniów. Powstała przy ul. Romualda Minkiewicza 50 we wrześniu 1984 r. i była odpowiedzią na rozwijającą się północną część miasta.

Pracę w szkole rozpoczęło wtedy 12 nauczycieli, którzy uczyli 228 uczniów skupionych w 8 oddziałach. Uroczyste otwarcie SP nr 7 nastąpiło rok później. Pierwszym dyrektorem szkoły został Ryszard Michałowski, który pełnił tę funkcję przez dwa lata. W kolejnych latach szkołą kierowali: Piotr Domitrz (1986-1991), Bogusław Makarewicz (1991-1996), Grażyna Małecka(1996-2006), Ewa Kozłowska (2006-2011) i od 2011 r. Beata Życzkowska.

Z roku na rok dzieci i pracowników stale przybywało i w kulminacyjnym momencie (w roku szkolnym 1997/98) w 85 oddziałach uczyło się ponad 2,7 tys. uczniów. W 1992 r.
zaadaptowano do użytku szkolnego budynek po przedszkolu nr 13 oraz budynek przedszkolny przy ul. L. M. Paca.
W wyniku wprowadzonej reformy szkolnictwa od 1 września 1999 r. szkołę podzielono na dwie placówki: Szkołę Podstawową nr 7 oraz nowo powstałe Gimnazjum nr 6. Jego dyrektorem została Janina Steczkowska, którą zastąpił Andrzej Łuczaj. W 2012 r. SP i Gimnazjum połączono w Zespół Szkół nr 7.

10 listopada 2003 r. SP nr 7 otrzymała tytuł „Szkoły z klasą”. 5 lutego 2004 r. szkoła otrzymała certyfikat „Szkoły przyjaznej uczniom” i zajęła drugie miejsce w Polsce w konkursie „Super Express” – Super Szkoła 2003”. Po kolejnych zmianach w organizacji systemu polskiej oświaty od 1 września 2017 r. placówka funkcjonuje jako ośmioklasowa szkoła podstawowa, w której działa także 6 oddziałów przedszkolnych obejmujących opieką dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W maju 2020 r. szkoła przyjęła imię św. Jana Pawła II.

Od blisko dwóch lat w budynku szkoły znajduje się siedziba Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Obecnie w SP nr 7 uczy się 830 przedszkolaków i uczniów w wieku od 3 do 15 lat w 37 oddziałach, w tym klasy z rozszerzonym programem wychowania fizycznego – po jednym oddziale na poziomie klasy IV, V i VI w lekkoatletyce (1 dodatkowa godzina wychowania fizycznego tygodniowo). Ponadto wszystkie oddziały na poziomie klasy IV, V i VI realizują obecnie dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego (1 godzina tygodniowo na oddział). Przez 40 lat suwalską SP nr 7 ukończyło około 13 tysięcy uczniów.

Aktualnie szkoła dysponuje nowoczesnym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, dwiema pracowniami informatycznymi, aulą szkolną, profesjonalną kuchnią i stołówką, placem zabaw i pracownią druku 3D. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi korzystają z dwóch sal do terapii integracji sensorycznej i sali terapii światłem. Pracownie lekcyjne wyposażone są w nowoczesne urządzenia, m.in. monitory interaktywne, wizualizery, magiczne dywany. W czasie lekcji wychowania fizycznego nauczyciele wykorzystują obok sal gimnastycznych, salę do treningu sztuk walki, salę fitness, szkolną siłownię oraz stoły do gry w tenisa stołowego i speed ball. Od wielu lat w szkole prężnie działa Szkolny Teatr Rita oraz zespół muzyczny Pasjonutki.

Zdaniem dyrekcji oraz rady pedagogicznej, przez 40 lat udało się wypracować prestiż i dobrą opinię o szkole w środowisku lokalnym. To zobowiązuje, zmusza nauczycieli i wszystkich pracowników do ciągłego wysiłku, współpracy, dokształcania, wymyślania coraz to nowych sposobów motywowania uczniów do pracy. Od lat szkoła zajmuje miejsce w środku rankingu „DwuTygodnika Suwalskiego” przygotowywanego na podstawie średnich wyników z egzaminu ósmoklasisty. Dużą uwagę w tej placówce przywiązuje się do dobrej współpracy z rodzicami, którzy pomagają organizować coroczne festyny rodzinne, kiermasze oraz akcje pomocowe. Dzięki zaangażowaniu rodziców i ich wsparciu finansowemu w ostatnich latach udało się wyremontować m.in. aulę, stołówkę i szatnie dla klas I-III w ramach inicjatyw lokalnych.