Na stronie 2 przedstawiliśmy relację z miejskich obchodów Święta Niepodległości. Organizowanych jest też coraz więcej innych, mniej oficjalnych wydarzeń z tej okazji. Im więcej takich działań, tym lepiej, bo patriotyzm powinien kojarzyć się z czymś radosnym, wzbudzającym pozytywne emocje. Na stronach 19 i 20 znajdą Państwo informacje z obchodów organizowanych przez przedszkola, szkoły i sportowców.

Mali Polacy z suwalskich przedszkoli
W Przedszkolu nr 3 im. Ojca Św. Jana Pawła II cała społeczność odśpiewała hymn Polski. Potem dzieci w strojach galowych, z przypiętymi kotylionami o barwach narodowych prezentowały utwory o naszej Ojczyźnie.

W Przedszkolu nr 7 uroczystości rozpoczęły się Mazurkiem Dąbrowskiego, po którym zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez wszystkie grupy przedszkolne. Tańcem, słowem i piosenką dzieci oddały szacunek barwom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo, a także pokazały miłość do Ojczyzny.

Następnie w Przedszkolu nr 4 dzieci oraz nauczyciele wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu 2024” i 8 listopada o godzinie 11.11 odśpiewali hymn państwowy. Potem przedszkolaki śpiewały pieśni patriotyczne, deklamowały wiersze i tańczyły „Krakowiaka”.
Sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. św. Jana Pawła II w czasie przedstawienia „Polak mały” pokazały, że współczesny patriota może połączyć tradycje i nowoczesność.

Popiersie i „Muzyczne Dekady”
W odmienny i różnorodny sposób obchodzono Święto Niepodległości w suwalskich szkołach.

8 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. A. Piłsudskiej, odsłonięto popiersie Aleksandry Piłsudskiej. W drewnie lipowym wyrzeźbił je Andrzej Taraszkiewicz. Po odsłonięciu popiersia A. Piłsudskiej zaproszeni goście oraz uczniowie w hali sportowej obejrzeli występy artystyczne grupy sześciolatków z oddziału przedszkolnego, które w symboliczny sposób przedstawiły proces odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Zespole Szkół nr 2, z okazji obchodów Święta Niepodległości odbył się finał konkursu „Muzyczne Dekady”.
W konkursie wzięło udział szesnaście klas, do finału jury zakwalifikowało osiem. Pierwsze miejsce przyznano klasie III c, która wykonała piosenkę z filmu Chłopi „Jesień – tańcuj”.

Święto Niepodległości na sportowo

Suwalskie Morsy swoją dumę z bycia Polakami zademonstrowali w sobie właściwy sposób, czyli w wodzie. Twierdzą, że kochają wolność – tę osobistą, jak też tę w wymiarze patriotycznym.

W przededniu Święta Niepodległości o godz. 19:18 blisko 400 osób wystartowało w V Suwalskim Biegu Niepodległości, który rozegrano wieczorem przy sztucznym oświetleniu.

Jak kolarze świętują Narodowe Święto Niepodległości? Oczywiście na rowerach. Zawodniczki i zawodnicy z Suwalskiej Szkółki Kolarskiej uczestniczyli w dwóch wycieczkach rowerowych. 10 listopada wystartowali ze Studzienicznej, by Szlakiem Orła Białego dotrzeć na Kozi Rynek w Puszczy Augustowskiej. Podczas powstania styczniowego stacjonował tam duży oddział powstańców, który starł się w bitwie z wojskami carskimi. Następnego dnia młodzi adepci kolarstwa przejechali Szlak Romana przebiegający przez tereny działalności oddziału partyzanckiego dowodzonego przez Juliana Wierzbickiego pseudonim „Roman”.

Galeria z różnych obchodów