Rozbudowa cmentarza komunalnego

Rozbudowa cmentarza komunalnego

Zbliża się Święto Zmarłych. Kultywując jedną z najpiękniejszych polskich tradycji – pamięć o bliskich nam Zmarłych – spotykamy się na cmentarzach. Jest to szczególny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. To także jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Wielu suwalczan uda się na cmentarz komunalnym przy ulicy M. Reja, przy którym trwają aktualnie prace budowlane.

– Na przełomie października i listopada alejki na cmentarzu przy ul. M. Reja będą oświetlone do godziny 22
– Coraz więcej pochówków w kolumbarium. Na cmentarzu przy ul. M. Reja powstanie kolejna ściana kolumbarium
– Na nekropolii przy ul. M. Reja powstaje budynek administracji cmentarza z zapleczem sanitarnym, który zostanie oddany do użytku w przyszłym roku

O inwestycje zapytaliśmy Dariusza Przybysza, Prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Spółka z o.o. – zarządcę cmentarza.

Budowa budynku administracyjno-usługowego potrwa do drugiej połowy przyszłego roku

– Cmentarz bardzo się rozrósł. W związku z czym rozpoczęliśmy budowę, przy wejściu na cmentarz, budynku administracyjno-usługowego do obsługi cmentarza, gdzie m.in. przeniesiemy biuro administracji cmentarza zlokalizowane obecnie na terenie targowiska miejskiego. Będzie można w nim załatwić wszelkie sprawy związane z pochówkiem. W budynku znajdą się ponadto pomieszczenia socjalne dla pracowników opiekujących się nekropolią. Co bardzo ważne zniknie tymczasowa przenośna toaleta typu toi-toi, a w budynku zlokalizowane zostaną dwie ogrzewane toalety przystosowane również dla osób z niepełnosprawnością. Całości dopełnią dwa lokale handlowe, które wynajmiemy lokalnym przedsiębiorcom. Budynek powstaje systemem gospodarczym. Chciałbym przy okazji podziękować kierownictwu Aresztu Śledczego w Suwałkach. Bez ich podopiecznych, którzy nam pomagają, budowa nie szła by tak sprawnie. W tym roku chcemy osiągnąć stan surowy zamknięty obiektu. A zakończenie budowy planujemy na przełom lata i jesieni przyszłego roku Budowa budynku administracyjnego cmentarza to koszt ok. 600 tys. zł.

– To nie jedyna inwestycja jaką realizujecie.
– Według naszych obliczeń, na początku przyszłego roku wyczerpie się miejsce pod pochówki na obecnym terenie cmentarza. Dlatego Miasto Suwałki kilka lat temu nabyło pod rozbudowę nekropolii trzy działki, łączne około dwóch hektarów. Nasza spółka przeprowadziła prace ziemne, wyrównując teren. W zeszłym roku wykonaliśmy trwałe ogrodzenie nowych działek od wschodu, a w tym roku chcemy w listopadzie zakończyć budowę ogrodzenia od południa – ogrodzenie tymczasowe z paneli siatkowych. Koszt samego ogrodzenia to około 80 tys. zł.

Powstaje już płot od wschodniej strony cmentarza przy ul. M. Reja

– Zamierzacie zbudować też kolumbarium.
Tak, zapełnia się pierwsza ścianka kolumbarium. Mamy rezerwę terenu pod budowę kolejnego modułu. Konstrukcję wykonamy samodzielnie, a na obłożenie obiektu kamieniem ogłosimy przetarg. To poważna inwestycja. Potrzebne są niemałe środki finansowe – ponad 300 tys. zł.

W pierwszej ściance kolumbarium już prawie wszystkie miejsca są zajęte

– Niedawno na alejce głównej pojawiły się tak bardzo oczekiwane przez mieszkańców latarnie.
– Jest to kosztowna inwestycja. Dzięki Suwalskiemu Budżetowi Obywatelskiemu udało się wykonać elektryczną instalację podziemną i zainstalować 7 lamp, kolejne 4 sfinansowała samodzielnie nasza spółka. Lampy wyposażone są w czujnik zmierzchu i zapalają się gdy robi się ciemno. Gasną o godzinie 20. W zbliżającym się okresie świątecznym wydłużymy pracę latarń do godziny 22.

Na głównej cmentarnej alejce zamontowano lampy

– Będziemy odwiedzać groby swoich najbliższych, ale także znajomych, a nie zawsze pamiętamy, w którym miejscu cmentarza zostali pochowani.
– Na stronie internetowej przedsiębiorstwa www.pgk.suwalki.pl w zakładce cmentarz komunalny, znajdziemy interaktywny plan cmentarza. Umożliwi on odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze.

– Dziękujemy za rozmowę.

Najstarszą nekropolią w mieście i jednocześnie największą (10,5 ha) jest rzymskokatolicki cmentarz parafii św. Aleksandra, położony przy ul. Zarzecze w zachodniej części miasta. Został on otwarty w 1820 roku i do dziś pozostaje największym suwalskim cmentarzem. Drugim co do wielkości jest cmentarz komunalny przy ul. Mikołaja Reja, administrowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Spółka z o.o. Od początku jego powstania w 1988 r. miało tu miejsce już 4 217 pochówków (dane na 19 października 2021 r.).

Top