W sobotę 2 września nad zalewem Arkadia prawie trzystu biegaczy  rywalizowało ze sobą w ramach imprezy „Rozbiegane Suwałki”.

W „Biegach Pełnych Energii” pierwsi wystartowali najmłodsi zawodnicy, często w towarzystwie rodziców, i w zależności od wieku musieli przebiec dystans 200, 650 i 1300 metrów.

Do biegu głównego na 5 kilometrów tuż po zmroku wystartowało 187 zawodników z Polski (m.in. z Suwałk, Raczek, Ełku, Białegostoku, Olecka, Sejn, Gołdapi, Wydmin, Augustowa) i Litwy. Trasa wiodła ulicami T. Kościuszki, 24 Sierpnia oraz alejkami wzdłuż zalewu Arkadia i suwalskich bulwarów. Bezkonkurencyjny okazał się 41-letni Marcin Gietek z Ełku z czasem 00:15:48, który o ponad 20 sekund wyprzedził prawie dwukrotnie młodszych Litwina Diraitisa Linasa – 00:16:10 i reprezentującego LUKS Hańczę Suwałki Jakuba Pigiela z Gołdapi – 00:16:28.

Najszybszy suwalczanin Jakub Dziemian zajął 6 miejsce z czasem – 00:17:33, kolejni mieszkańcy grodu nad Czarną Hańczą uplasowali się na miejscach: 8 – Sasha Brodowski – 00:17:52, 11- Łukasz Drażba -00:18:04, , 12. Tadeusz Walendykiewicz – obaj 00:18:04,

Czternastą w klasyfikacji generalnej i pierwszą wśród kobiet była Małgorzata Karpiuk – 00:18:11, 16 miejsce zajęła Paulina Mikiewicz – Łapińska (obie Białystok) – 00:18:24, a 18  Beata Osior z Wydmin – 00:18:33.

Najszybszą suwalczanką została Emilia Kibitlewska, 34 w generalnej klasyfikacji – 00:20:32. Na 51 pozycji metę minęła druga z suwalczanek, Sylwia Sznurkowska – 00:21:45, a na 52 Barbara Bożeń – 00:21:59.

Klasyfikację na najliczniejszą drużynę wygrała Kajakowa Rospuda z 30 zawodnikami, wyprzedzając zespoły Padma I Krav Maga Brothers.

Tuż po przekroczeniu linii mety każdy z uczestników, bez względu na wiek i poziom zaawansowania otrzymał pamiątkowy medal.

Organizatorem imprezy było Miasto Suwałki, OSiR w Suwałkach i Stowarzyszenie Sportowe Miasto.