Wszystko wskazuje na to, że sukcesem zakończą się zabiegi suwalskich radnych miejskich, posła Jacka Niedźwiedzkiego, licznych suwalczan i „DwuTygodnika Suwalskiego” w sprawie przywrócenia twórczości Marii Konopnickiej na listę lektur szkolnych. Na antenie Radia Zet wiceminister Katarzyna Lubnauer zapowiedziała wpisanie „Roty” M. Konopncikiej do programu nauczania.
– To jeden z takich elementów naszej kultury, który każde dziecko powinno znać – stwierdziła wiceminister Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer.
Przypomnijmy, że w lutowych prekonsultacjach zmian w podstawie programowej języka polskiego w liceach i technikach MEN zaproponował wykreślenie „Wyboru wierszy” M. Konopnickiej z listy lektur uzupełniających w polskich liceach i technikach. Pomysł ten bardzo nie spodobał się mieszkańcom Suwałk, dla których M. Konopnicka jest nie tylko autorką „Roty” i „Baśni o krasnoludkach i sierotce Marysi”, ale przede wszystkim jest najbardziej znaną suwalczanką mającą znaczący wpływ na tożsamość lokalną. Obszernie pisaliśmy o tym w nr 6 DwuTygodnika Suwalskiego z 21 marca tego roku. W obronie twórczości M. Konopnickiej wystąpił też poseł Jacek Niedźwiedzki, który zapytał m.in. o to, czy MEN zamierza ponownie pochylić się nad propozycją usunięcia utworów M. Konopnickiej z kanonu lektur szkolnych i czy ministerstwo rozważa pozostawienie na liście lektur „Roty”, jako utworu szczególnie ważnego polskiemu społeczeństwu?
Pytamy MEN
„DwuTygodnik Suwalski zapytał wiceminister edukacji narodowej Katarzynę Lubnauer o niezrozumiałą dla suwalczan decyzję wykreślenia twórczości M. Konopnickiej z listy lektur. W odpowiedzi wiceminister K. Lubnauer napisała, że (pisownia oryginalna): „Rota nie była po 2017 w spisie lektur i każdy nauczyciel mógł wybrać inny wiersz Konopnickiej, ale zawsze Rota mogła i dalej może być omawiana na lekcji.” Fakty są takie, że wiersz „Rota” napisała M. Konopnicka i znajduje się on w „Wierszach wybranych” Marii Konopnickiej, które MEN zamierza skreślić z listy lektur w liceach i technikach.
Co dalej?
Wiceminister zauważyła, że: „Każdy nauczyciel może wybrać dodatkowe lektury, w tym wiersze Konopnickiej i Rotę”. Fakty są takie, że w każdej klasie w nowej podstawie programowej obowiązkowo jest poznawana co najmniej jedna pozycja książkowa, wybrana przez nauczyciela lub zaproponowana przez uczniów. Na szczęście MEN nieco zmieniło swoją decyzję i zapowiada uwzględnienie „Roty” M. Konopnickiej w programie nauczania.