Ponad 3 tysiące zakażonych i 130 zmarłych na COViD 19 w Suwałkach.
Minął rok od pierwszego zachorowania na COViD-19 w Polsce. Był to bardzo trudny rok. Pełen zagrożeń i ograniczeń. Nasze życie zmieniło się całkowicie i chyba już nic nie będzie takie jak przed pandemią. Przypomnijmy, jak ten rok wyglądał w Suwałkach. Dane dotyczące liczby osób zakażonych i przebywających w kwarantannie w Suwałkach pochodzą ze statystyk publikowanych przez suwalski Sanepid. Od 23 listopada 2020 r. suwalski Sanepid nie publikuje danych dotyczących zachorowań i liczby osób przebywających na kwarantannie w Suwałkach. Ogranicza się jedynie do informacji przekazywanych na sesjach suwalskiej Rady Miejskiej.
4 marca 2020 r.
Ministerstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. 66-letni pacjent po powrocie z Niemiec trafił do szpitala w Zielonej Górze.
11 marca
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o profilaktycznym zamknięciu placówek oświatowych na dwa tygodnie. Potem ten termin przedłużano. Od 15 marca zamknięto granice Polski w ruchu lotniczym i kolejowym. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.
12 marca
W woj. wielkopolskim zmarła pierwsza chora na COViD-19 w Polsce.
13 marca
Tak wyglądał Suwalski Plac Marii Konopnickiej w południe, w pierwszym dniu po wprowadzeniu przez polski rząd surowych ograniczeń.
25 marca
Wprowadzono zakaz przemieszczania się, zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób.
Tak te pierwsze dni życia w pandemii wspominała Barbara Grabowska z suwalskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Pierwsze dni izolacji były najtrudniejsze. Trud no było odnaleźć się w nowej sytuacji. Dzień przemijał na chodzeniu z kąta w kąt, słuchaniu przytłaczających wiadomości o liczbie zakażonych koronawirusem. Wszystkie myśli skupiały się na niepewności jutra. Nawet czytać się nie chciało, chociaż to zajęcie jest jednym z moich ulubionych.
25 marca
Suwalski samorząd miejski zakupił maseczki ochronne dla seniorów. Maseczki roznosili m.in. wolontariusze, pracownicy OSiR, CAS Pryzmat, Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej, Suwalskiego Ośrodka Kultury, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” oraz Centrum Rehabilitacji Melius.
Pusto w suwalskim centrum handlowym Plaza
1 kwietnia
Wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem: osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Parki, bulwary czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte, zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży oraz wprowadzono kolejne ograniczenia w sklepach i punktach usługowych.
9 kwietnia
Pierwsze potwierdzone zachorowanie na COViD-19 w Suwałkach. Jest to młoda kobieta, która przyjechała z zagranicy.
od 20 kwietnia do 30 maja
Wprowadzano kolejne etapy znoszenia ograniczeń.
20 kwietnia
W Suwałkach była jedna osoba zakażona i 62 osoby objęte kwarantanną.
25 kwietnia
Wznowiło działalność suwalskie targowisko przy ul. Bakałarzewskiej.
Suwalczanie tłumnie pojawili się na targowisku przy ul. Bakałarzewskiej w pierwszym dniu po wznowieniu działalności
4 maja
W Suwałkach nie ma zakażonych na COViD-19, a 84 osoby przebywają na kwarantannie.
5 maja
Z zachowaniem ograniczeń sanitarnych wznowiła działalność Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach.
W pierwszym dniu po wznowieniu działalności przed suwalską Bibliotekę ustawiła się kolejka czytelników. W dwa dni 1 046 czytelników wypożyczyło ponad 3 200 książek
od 11 maja
Powoli wznawiają działalność suwalskie żłobki i przedszkola.
od 6 czerwca
Wznowiono działalność kin, teatrów, oper, basenów, klubów fitness, parków zabaw i rozrywki, saun i solariów.
8 czerwca
746 suwalskich maturzystów rozpoczęło egzaminy. W 2020 roku matury odbyły się miesiąc później niż zwykle.
12 lipca
33 137 suwalczan czyli ok. 48% mieszkańców miasta wzięło udział w drugiej turze wyborów na Prezydenta RP.
W kampanii przedwyborczej odbyły się w Suwałkach dwa duże wiece zorganizowane przez zwolenników prezydenta Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.
W czasie wieców nie wszyscy przestrzegali obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowania 2-metrowego dystansu, o których wspólnie przypominali tuż przed wyborami prezydenckimi Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny
14 lipca
W Suwałkach jest 14 zakażonych na COViD-19 i 76 osób przebywa na kwarantannie.
27 sierpnia
W Suwałkach jest 8 zakażonych i 69 osób przebywa na kwarantannie.
1 września 11 865 uczniów, 1 218 nauczycieli i 473 pracowników administracji i obsługi suwalskich placówek oświatowych rozpoczęło rok szkolny w sposób stacjonarny
1 października
W Suwałkach jest 49 zakażonych, 147 osób przebywa na kwarantannie.
9 października
W Suwałkach jest 97 aktywnie chorych na COViD-19 i 566 osób na kwarantannie.
10 października
Suwałki znalazły się w czerwonej strefie zagrożenia koronawirusem.
13 października
Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Suwałkach. Zmarł 83-letni mężczyzna.
24 października
Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w strefie publicznej, liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu. Zamknięte zostają restauracje, bary (działalność tylko „na wynos”), siłownie, fitnessy, baseny oraz sanatoria. Lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV-VIII odbywają się zdalnie.
30 października
Wprowadzono zamknięcie cmentarzy od 31 października do 2 listopada.
Pusty suwalski cmentarz przy ul. M. Reja
30 października
W Suwałkach jest 220 zakażonych na COViD-19, a 822 osoby przebywają na kwarantannie; do końca października w Suwałkach na COViD-19 zmarły 3 osoby.
9 listopada
Zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.
10 listopada
W Suwałkach jest 557 zakażonych, a 918 osób przebywa na kwarantannie, do 10 listopada na COViD-19 zmarło 7 osób.
11 listopada
W Suwałkach odbyły się symboliczne obchody Święta Niepodległości.
16 listopada
Zanotowano najwyższą liczbę aktywnie chorych na COViD-19 w Suwałkach do czasu, gdy Sanepid publikował dane: 823 osoby były aktywnie chore, 924 osoby przebywały na kwarantannie, do 16 listopada zmarło 12 osób.
20 listopada
Suwalski Sanepid po raz ostatni opublikował dane dotyczące zachorowań na COViD-19: w Suwałkach było 702 zakażonych, 912 osób przebywało na kwarantannie, a do 20 listopada w Suwałkach zmarło 21 osób na COViD-19.
28 grudnia
W suwalskim Szpitalu Wojewódzkim rozpoczęły się szczepienia przeciw COViD-19. Najpierw zaszczepiono pracowników medycznych, potem kolejne grupy społeczne najbardziej narażone na zachorowania na SARS-CoV-2, w tym seniorów i nauczycieli.
Przeciw COViD-19 zaszczepił się Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach
Według rządowej strony Raport szczepień przeciw COViD-19 do 7 marca w Suwałkach zaszczepiło się 6 741 osób czyli ok. 9,63% ogółu mieszkańców. To najmniej z miast na prawach powiatu w podlaskim. W Białymstoku zaszczepiło się ok. 18% mieszkańców (53 634 osób przyjęło pierwszą dawkę), w Łomży pierwszą dawkę szczepienia przyjęło 13,12% ogółu mieszkańców (8 266 osób zaszczepionych). Według rządowego raportu w Suwałkach (7 marca) dziennie szczepi się 1 osoba. To znacznie mniej niż np. w Białymstoku, gdzie codziennie szczepi się 1 034 osób. W Suwałkach drugą dawkę szczepienia przeciwko COViD-19 przyjęło 2 371 osób (stan na 7 marca).
18 stycznia 2021
Została przywrócona nauka stacjonarna dla klas I-III szkół podstawowych, a także dla uczniów szkół specjalnych.
25 stycznia
Rozpoczęła się rejestracja seniorów w wieku ponad 70 lat chętnych do szczepień przeciwko COViD-19.
W Suwałkach jest 13 stacjonarnych punktów szczepień oraz jeden mobilny:
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PRYMUS”, ul. L. Waryńskiego 27,
– Gabinet Szczepienny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Vita-Med”, ul. A. Putry 9,
– Izba Przyjęć Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 62,
– Gabinet Zabiegowo-Szczepienny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ESKULAP”, ul. L. Waryńskiego 27 lok. 48,
– Poradnia Rehabilitacji Leczniczej dla dorosłych, ul. L. Waryńskiego 22 A,
– Rodzinne Centrum Medyczne, ul. 1 Maja 25,
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Poli-Med”, ul. K. Pułaskiego 26 A,
– Gabinet Szczepienny „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka, ul. A. Patli 29,
– Gabinet Szczepienny „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka, ul. E. Plater 7 lok. 3,
– Gabinet Szczepienny „Poradnia Medycyny Rodzinnej”, ul. E. Młynarskiego 9,
– Praktyka Lekarzy Rodzinnych „Na Klonowej”, ul. Klonowa 40 lok. 4,
– Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej Szpital Wojewódzki, ul. Szpitalna 60,
– Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, ul. Szpitalna 56.
Pacjenci z Suwałk oraz powiatów: suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego mogą korzystać z mobilnego punktu szczepień przeciw COViD-19, który prowadzi Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach. Mobilny punkt szczepień przeciw COViD-19 dojedzie do domów pacjentów obłożnie chorych. Dla pacjenta takie szczepienie jest bezpłatne.
15 lutego
Na sesji suwalskiej Rady Miejskiej Elżbieta Bednarko, szefowa suwalskiego Sanepidu, poinformowała że 85 suwalczan zmarło z powodu COViD-19 i chorób współistniejących. Od początku epidemii w Suwałkach stwierdzono 2 921 zachorowań. Jak poinformowała E. Bednarko, z jej wyliczeń wynika, że w lutym w Suwałkach i okolicach stwierdza się dziennie 11-12 zachorowań na COViD-19. Z kolei dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Adam Szałanda zwrócił uwagę na niepokojący trend wzrostu liczby pacjentów, u których stwierdzono COViD-19 potrzebujących respiratorów w jego placówce. 15 lutego w suwalskim Szpitalu Wojewódzkim przebywało 40 pacjentów chorych na COViD-19,
z czego 6 korzystało z respiratorów.
Od początku epidemii do 1 marca 2021 r. w Suwałkach stwierdzono 3 006 zachorowań. To jest ok. 4,3% mieszkańców Suwałk. Te statystyki nie obejmują osób, które zachorowały bezobjawowo bądź też nie zgłosiły się do służb medycznych. Wiele osób mających „covidowe” objawy nie zgłasza się do służb medycznych, by nie utrudniać życia najbliższym, którzy są obejmowani obowiązkową kwarantanną.
Od początku epidemii do 1 marca 2021 r. w Suwałkach z powodu COViD-19 zmarło 130 osób.
(Na podstawie danych przekazanych przez Elżbietę Bednarko, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Suwałkach)