Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej w Polsce. Tak zdecydowali posłowie. Również miejscy radni uchwalili, że ten rok będzie Rokiem Marii Konopnickiej w Suwałkach. 23 maja 2022 r. przypadnie 180 rocznica urodzin jednej z najwybitniejszych pisarek i poetek w historii polskiej literatury, urodzonej w Suwałkach. W plebiscycie „DwuTygodnika Suwalskiego” znalazła się ona w gronie 10 najwybitniejszych suwalczan w 300-letniej historii miasta. Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska urodziła się w suwalskiej kamienicy przy obecnej ul. T. Kościuszki 31. W grodzie nad Czarną Hańczą spędziła pierwszych siedem lat swojego życia. Po wyjeździe do Kalisza poetka już nigdy nie odwiedziła swojego rodzinnego miasta. Jako znana pisarka powróciła jedynie do wspomnień z lat dzieciństwa spędzonych w Suwałkach w utworach: „Z cmentarzy” i „Anusia”.

Śladów pamięci o słynnej rodaczce w Suwałkach nie brakuje. W maju 1963 r. przekazano do użytku budynek Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej przy ul. T. Noniewicza. W dziesięć lat później zorganizowano Muzeum im. Marii Konopnickiej. Imię poetki nosi główny suwalski plac oraz biegnąca wzdłuż niego ulica. Jest ona patronką Przedszkola nr 10, Szkoły Podstawowej przy ul. T. Kościuszki i I Liceum Ogólnokształcącego. W mieście są dwa jej pomniki, ławeczka i szlak turystyczny, któremu patronuje. Przez cały Rok Marii Konopnickiej w „DwuTygodniku Suwalskim” będziemy przypominać te suwalskie ślady po naszej słynnej rodaczce. Na początek zdjęcie rodzinne poetki.
Na zdjęciu pochodzącym ze zbiorów suwalskiego Muzeum Marii Konopnickiej prezentujemy poetkę i jej rodzinę w czasie spotkania u syna Jana pod Łowiczem w 1899 r. Od prawej Anna Konopnicka (wnuczka), mąż Jarosław, Zofia Królikowska z Konopnickich (córka), Jadwiga Konopnicka z Brzozowskich (synowa), syn Jan, Zofia Konopnicka (wnuczka na rękach u niani), Maria Konopnicka (stoi w drzwiach), syn Stanisław, Maria Dulębianka, Laura Pytlińska z Konopnickich (córka), Stanisław Pytliński (mąż Laury), wnuk Janusz Konopnicki, Bronisław Królikowski (mąż Zofii). Z tego grona tylko córka poetki Laura Konopnicka-Pytlińska na pewno odwiedziła Suwałki. 10 maja 1925 r. wzięła ona udział w wieczorze deklamacyjno-muzykalnym ku czci jej matki oraz odwiedziła Gimnazjum Żeńskie im. M. Konopnickiej, choć nie spotkała się z młodzieżą.