Na lutowej sesji Rady Miejskiej, na wniosek Klubu „Łączą nas Suwałki”, jednogłośnie podjęto uchwałę o ustanowieniu 2016 roku Rokiem Czarnej Hańczy.

 

Wniosek jest konsekwencją przyjętej w 2014 roku przez Radę Miejską w Suwałkach Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2020, w której zawarto zapisy mówiące o ochronie środowiska przyrodniczego przed degradacją, a także zagospodarowaniu terenów wzdłuż Czarnej Hańczy na potrzeby rekreacyjne. „Odwrócenie miasta do rzeki” to jeden z celów obrany na najbliższe lata przez suwalski samorząd.

Wybór roku też nie jest przypadkowy. Dokładnie 40 lat temu w styczniu 1976 roku utworzono na terenie nowego województwa suwalskiego dwa parki krajobrazowe – Suwalski i Wigierski (później narodowy).

W 2016 roku jubileuszowe obchody obu parków oraz działanie w ramach Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach, zdaniem wnioskodawców z klubu „Łączą nas Suwałki”, przyczyni się do wspólnej promocji regionu.

Ich zdaniem należy podjąć różnorakie działania, które przygotują mieszkańców do aktywnego korzystania z „Bulwarów Suwalskich.” Mają to być akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach; kulturalne, rekreacyjno-sportowe i społeczne. Niezbędne będzie przygotowanie do tego rzeki i jej okolic poprzez prace porządkowe i pielęgnacyjne. Szczegółowy harmonogram obchodów Roku Czarnej Hańczy opracowany zostanie przez Komitet Organizacyjny, w skład którego wejdą realizatorzy zadań i eksperci w dziedziny kultury, turystyki, rekreacji, ekologii i organizacji pozarządowych.

Bulwary nad Czarną Hańczą

W Suwałkach, w centrum miasta, pojawią się nowe ścieżki rowerowe, wiaty do grillowania, kompleks boisk, duży plac zabaw, przystań dla kajaków. Chodzi o teren znajdujący się pomiędzy rzeką a ulicami Mickiewicza, 24 Sierpnia i Kościuszki. Dziś to tereny nieuporządkowane. W ubiegłym roku, z inicjatywy miasta, ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tych terenów. Oprócz komisji konkursowej głównymi jurorami byli sami mieszkańcy i to oni wybrali najlepszy ich zdaniem projekt. Jest gotowa dokumentacja, według której nową rolę odegra budynek starej, zabytkowej łaźni. Teraz, po planowanym remoncie, ma być tu kawiarenka, zaplecze sanitarno-gospodarcze. Część obiektu zajmie Muzeum Okręgowe.

– Plan zagospodarowania bulwarów nad rzeką przewidywał wybudowanie budynku obsypanego ziemią, w którym znajdowałoby się potrzebne zaplecze sanitarno-gospodarcze. Opinie samorządowców co do takiego rozwiązania były jednak podzielone. Stąd pomysł, aby wyremontować i zaadoptować do tego celu starą łaźnię – wyjaśnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W grudniu 2015 roku na XIV Sesji Rady Miasta suwalscy radni przyjęli projekt budżetu miejskiego na kolejny 2016 rok, w którym wśród przewidywanych inwestycji znalazł się pierwszy etap realizacji bulwarów nadrzecznych. Na ten cel przeznaczono dwa miliony złotych. Oczywiście, na zrealizowanie inwestycji wartej kilkanaście milionów złotych, to zbyt mało.

Dlatego samorząd Suwałk stara się pozyskać środki zewnętrzne, co pozwoli na zrealizowanie inwestycji w ciągu najbliższych 2-3 lat.