Dziś mija 152 lat od pierwszej egzekucji powstańców styczniowych w Suwałkach. 4 sierpnia 1863 r. Rosjanie powiesili: Marcina Gąglewskiego, Franciszka Krejczmana, Jana Staśkiewicza i Jana Wysockiego.
Jak napisał Andrzej Matusiewicz w Roczniku Augustowsko- Suwalskiego Towarzystwa Naukowego z 2002 r. : „ Obecnie wiadomo, że egzekucji nie dokonywano w jednym miejscu. Co najmniej dwie egzekucje przez powieszenie, 4 sierpnia i 2 grudnia 1863 roku, w których stracono siedmiu powstańców, zostały wykonane przy ulicy Sejneńskiej. Miejsce pierwszej opisywano: „na placu blisko strzeleckich baraków, za rogatką”, przy drugiej wskazywano plac za Nowym Rynkiem (obecnie park Marii Konopnickiej), „gdzie od dawna stoi szubienica”. Oba miejsca dają się zlokalizować w okolicy obecnego placu Straceń przy ul. Sejneńskiej, a na podstawie informacji o stojącej już szubienicy można sądzić, że chodziło o jedno miejsce.”
Według tradycji jednym z miejsc, w którym Rosjanie dokonywali egzekucji na schwytanych powstańcach była Góra Szubieniczna. Jeszcze w okresie międzywojennym upamiętniał je drewniany krzyż. Po wojnie krzyż zniknął. Kilka lat temu na Górze Szubienicznej powstał symboliczny pomnik.