Przemysłowe Dziedzictwo Rjukan-Notodden w Norwegii zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Notodden to miasto partenerskie Suwałk.

Norwegowie starania o wpis na listę UNESCO rozpoczęli w 2009 r. Te zabiegi przyniosły sukces w tym roku. W uzasadnieniu wpisu zapisano,że Rjukan – Notodden jest wybitnym przykładem typu budynku, zespołu architektonicznego lub technologicznego , który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości.

 

– Wpis jest stanem, który musimy wypełnić treścią, ale ponieważ to rząd Norwegii jest odpowiedzialny za wypełnienie naszych zobowiązań wobec UNESCO, to rząd będzie wspierać nas zwiększonymi funduszami aby utrzymać nasze obiekty w dobrej kondycji. Już teraz widzimy podwojoną liczbę przyjeżdżających turystów, w tym gości z zagranicy. Wśród nich również duża liczba turystów z Polski. Przede wszystkim jednak, ważne jest, aby zbudować dumę i silniejszą tożsamość miast. Notodden jest miastem pionierem, gdzie to wszystko się zaczęło w 1905 roku- uważa Bjorn Frode Moen , przedstawiciel władz miejskich Notodden.

 

Rjukan Notodden jest ósmym miejscem w Norwegii wpisanym na listę UNESCO. Wśród najbardziej znanych są : hanzeatycka część Bergen, ale też miasto Røros słynące z kopalni miedzi i oczywiście krajobrazy zachodnich fiordów Nærøyfjorden i Geirangerfjorden.