Wspólna inicjatywa CEN w Suwałkach, Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach oraz Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeciw substancjom psychoaktywnym w szkołach. Podczas konferencji wypracowano  działania profilaktyczne, wspomagające pracę nauczycieli w woj. podlaskim.

W poniedziałek, 19 października profilaktycy z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach wzięli udział w konferencji pn. „Profilaktyka uzależnień substancjami psychoaktywnymi”, która  została zorganizowana w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Odbiorcami byli nauczyciele z woj. podlaskiego. Spotkanie było wspólną inicjatywą  CEN, KMP w Suwałkach oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Suwałkach i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Założeniem projektu było uporządkowanie wiedzy o substancjach psychoaktywnych i pomoc pedagogom w opracowaniu działań profilaktycznych na terenie placówek oświatowych.
Przedstawiciel Policji przedstawił na konferencji procedury postępowania nauczycieli w sytuacji ujawnienia ucznia pod wpływem substancji psychoaktywnej oraz omówił działania profilaktyczne realizowane przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach. Zaprezentował ponadto jeden z filmów, zrealizowanych w ramach konkursu filmowego „Prosto ze szkoły”, pt. „Nie skończyłam z tym”.
Dr nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku omówił substancje uzależniające według klasyfikacji chorób, mechanizmy ich działania oraz neurobiologię uzależnień.
Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Suwałkach przedstawił z kolei programy profilaktyczne, realizowane przez pracowników.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem grona pedagogicznego, a film zrealizowany przez uczniów Gimnazjum nr 7 w Suwałkach wywołał burzliwe dyskusje.