Polska musi wrócić na należne jej miejsce jako wpływowy kraj w Unii Europejskiej- stwierdził w Suwałkach eurodeputowany Radosław Sikorski w czasie konferencji prasowej kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, którą zorganizowano na pl. M. Konopnickiej. Uczestniczyli w niej też: suwalczanin Jacek Niedźwiedzki,  Joanna Lisek z Augustowa,  Alicja Łepkowska-Gołaś z Łomży oraz Krzysztof Truskolaski i Robert Tyszkiewicz z Białegostoku.

– Bardzo mi miło być w mieście Marii Konopnickiej i Andrzeja Wajdy, i chciałbym przypomnieć, że to za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego za prezydentury prezydenta Baracka Obamy, po usilnych staraniach naszego rządu, sojusz północno-atlantycki wreszcie napisała plany wariantowe obrony Polski przez rosyjskim zagrożeniem i one nadal obowiązują. Jak powiedział prezydent Biden w Warszawie nie raz NATO będzie broniło każdego skrawka swojego terytorium – stwierdził R. Sikorski.

– Dzisiaj region podlaski ma gigantyczny problem aby odbudować zdolności branży turystycznej. Nasze władza, zamiast dawać otuchę, nieustannie straszy. W ten sposób nie da się rozwijać biznesu turystyki. Dzisiaj PiS cały czas nieustannie jedynie straszy zagrożeniami, bo jest im to potrzebne do partyjnej propagandy – dodał R. Tyszkiewicz.

– Jesteśmy tutaj w Europie bardzo znani jako przesmyk suwalski. Przynosi to nam sporo niekorzyści, bo brak inwestycji, brak sprzedaży nieruchomości, ale żyjemy tutaj spokojnie w pogodnym mieście – zauważył J. Niedźwiedzki.

R. Sikorski dodał, że Polska musi wrócić na należne jej miejsce jako wpływowy kraj Unii Europejskiej.

– Zapewne w Suwałkach wisiały też bilbordy Mateusza Morawieckiego, z sumą 770 miliardów złotych. Panie Morawiecki, gdzie są te pieniądze, w Parlamencie Europejskim przyrzekał Pan w mojej obecności, że wypełni Pan warunki uzyskania krajowego planu odbudowy. Niektóre kraje wydają już drugą transzę, a my jesteśmy żyrantami tych pożyczek, ale póki co korzystają z nich ci co są zamożniejsi od nas – stwierdził eurodeputowany R. Sikorski.

– Musimy zrobić wszystko, aby Polska była bezpieczna, tylko koalicja europejska jest gwarantem tego, że w Polsce będzie bezpiecznie, że polskie granice zostaną nienaruszalne – powiedział K. Truskolaski.