Na XIII sesji Rady Miejskiej suwalscy radni nie przyjęli uchwały o zmianach taryf opłat za wodę i ścieki. Przeciwko podwyżkom zagłosowało 15 radnych, 8 wstrzymało się od głosu. Z przepisów prawa wynika, że i tak opłaty za wodę i ścieki wzrosną w Suwałkach od 1 stycznia 2016 r. zgodnie z wnioskiem złożonym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach.

Opłaty za wodę wzrosną o 3%, a opłaty za ścieki bytowe wzrosną o 5 %. Oznacza to, że łączna opłata za wodę i ścieki w przypadku gospodarstw domowych, które stanowią zdecydowaną większość odbiorców, wzrośnie o 4,4%. Według szacunkowych wyliczeń czteroosobowa rodzina miesięcznie zapłaci więcej za wodę i ścieki o około 2,75 zł brutto.

W czasie obrad sesji Rady Miejskiej propozycja ta wywołała dyskusję. Grzegorz Kochanowicz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji tłumaczył, że określenie wysokości taryf reguluje rozporządzenie resortowe, według którego wniosek musi zostać przygotowany z uwzględnieniem zapewnienia samofinansowania się działalności PWiK i uniknięcia dopłat. A wysokość podwyżek wynika z: kosztów materiałów i usług, wzrostu wartości amortyzacji i podatku oraz wzrostu funduszu wynagrodzeń w Spółce.

Według danych porównawczych w miastach, które tak jak Suwałki pobierają opłaty za ścieki opadowe i roztopowe, obowiązujące kwoty są jeszcze wyższe. Jeżeli chodzi o wysokość opłat za wodę i ścieki , Suwałki zajmują trzecią od końca lokatę w gronie miast liczących od 45 do 90 tys. mieszkańców czyli suwalska taryfa opłat ( według stawek po podwyżce od 1.01. 2016 r.) nadal będzie jedną z najniższych w kraju.