W Hotelu „LOFT” 10 kwietnia odbyła się konferencja otwierająca projekt “Medycyna ratunkowa w sytuacjach kryzysowych” realizowany przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Okręgowym w Olicie (Litwa).

Ten projekt to odpowiedź naszych szpitali na obecną sytuację geopolityczną. Konflikt na Ukrainie, nasze położenie blisko granicy, kwestie korytarza suwalskiego spowodowały, że podjęliśmy działania, które w jakiś sposób przygotują nas do potencjalnego konfliktu zbrojnego  na terytorium Litwy bądź też Polski. Chodzi o to by nasze placówki-szpitale były przygotowane do świadczenia pomocy również w takich warunkach. W naszym szpitalu skupiliśmy się na doposażeniu oddziałów związanych z medycyną ratunkową – Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej oraz Bloku Operacyjnego. Zakupimy 35 urządzeń o różnej wartości: systemy do znieczulania, oświetlenie zabiegowe, respiratory, nowe zaawansowane stoły operacyjne i zabiegowe, EKG, kardiomonitory – czyli sprzęt niezbędny do ratowania życia ludzkiego – powiedział  Valdemar Baranovskij, starszy inspektor ds. projektów unijnych  Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach

Projekt zakłada też wspólne szkolenia teoretyczne i praktyczne personelu medycznego Szpitali w Suwałkach i Olicie w tym w zakresie zaopatrywania i leczenia obrażeń właściwych dla działań wojennych. Opracowane zostaną też algorytmy reagowania szpitali w sytuacjach kryzysowych , w tym konfliktu zbrojnego.

Całkowity budżet projektu: 998 808,74 EUR

Dofinansowanie EFRR: 799 046,98 EUR

Budżet Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach: 556 831,12 EUR

w tym dofinansowanie EFRR: 445 464,90 EUR

Źródło dofinansowania Program Współpracy Interreg VI-A Litwa – Polska na lata 2011 – 2027

Partnerzy projektu:

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach – Lider

Szpital Okręgu Olickiego im. S. Kudirki– Partner

Okres realizacji projektu Luty 2024 – styczeń 2026