Przetarg na „aktywne” przejścia

Przetarg na „aktywne” przejścia

W ostatnim czasie w Suwałkach dużo się dzieje w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Kolejne inwestycje już wkrótce. Miasto Suwałki ogłosiło właśnie przetarg na dwa tzw. „aktywne” przejścia. Dzięki pracom poprawi się przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci i młodzieży gdyż oba znajdują się w sąsiedztwie placówek oświatowych.

 Aktywne przejścia dla pieszych posiadają elementy świetlne, które aktywują się w momencie gdy do pasów zbliża się człowiek. Dzięki temu kierowca otrzymuje sygnał, że do przejścia zbliża się pieszy. To również dedykowane oświetlenie, które ma wpłynąć na poprawę dostrzegalności pieszych i rowerzystów – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Zaplanowane inwestycje dotyczą przejścia dla pieszych na ul. T.  Noniewicza mniej więcej na wysokości III LO w Suwałkach oraz przejścia na ul. Wojska Polskiego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 4.

Oprócz tego Miasto Suwałki kończy już realizację projektów, które polegały:

  • na oznakowaniu poziomym grubowarstwowym 19 przejść dla pieszych na tle czerwonym
  • montażu azylu dla pieszych na ul. Mickiewicza naprzeciw I LO w Suwałkach.
  • montażu sygnalizatorów wibracyjnych na 14 przejściach dla pieszych
  • zakupie mobilnego miasteczka rowerowego, czyli kompleksu obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego, praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych, do nauki jazdy na rowerze i przeprowadzania egzaminu na kartę rowerową. Miasteczko będzie znajdowało się na terenie Szkoły Podstawowej nr 11.

Lada moment rozpocznie się też realizację kolejnych prac.

Przy ulicy Północnej powstanie ciąg pieszo-rowerowy, chodniki, zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych oraz dedykowane oświetlenie na przejściu i dojściu do niego. Inwestycja jest warta 837 908 zł. Umowa jest już podpisana.

Jest też umowa na prace przy ulicy Zastawie. Za 501 840 zł. podobnie jak na ul. Północnej wykonawca przebuduje chodniki, zjazdy, przejścia dla pieszych oraz wykona dedykowane oświetlenie na przejściu dla pieszych i dojściach do niego. Pracami zostanie objęty odcinek od Wojska Polskiego do Kawaleryjskiej.

Top