W Międzyszkolnym Dyskusyjnym Klubie Filmowym przegląd najlepszych filmów BALTASARA KORMÁKURA. Sławę osiągnął po sukcesie „101 Reykjavik”, który okrzyknięto portretem młodego pokolenia Islandczyków.
Poniedziałek-sobota, 7-12.09.2015, godz. 18.00, Sala Kameralna
Karnet na wszystkie filmy przeglądu: 40 zł | bilet na pojedynczy seans: 10 zł na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK
Baltasar Kormákur wyrósł na jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów, chociaż początkowo nie planował nawet stawać za kamerą. Spełniał się w aktorstwie, stworzył sporo ciekawych aktorskich kreacji, zbierał pochwały i nagrody. W pewnym momencie uznał jednak, że czas poszukać nowych wyzwań.
Pierwszym filmem Kormákura był „101 Reykjavik”. Debiut reżyserski aktora został przyjęty znakomicie i zachwycił widzów na całym świecie. Udany start Kormákura w roli reżysera został ukoronowany nagrodą festiwalu w Toronto.
Po świetnym debiucie Kormákur stworzył „Morze” i „Małą podróż do nieba”. Filmy bardzo dobre, ale nie docenione już tak, jak „101 Reykjavik”. Kolejny sukces przyszedł wraz z filmem „Bagno”. Tym razem islandzki reżyser odebrał nagrodę za zwycięstwo podczas festiwalu w Karlovych Varach.
W 2013 roku ukazał się jego najnowszy film pt. „Agenci” z Markiem Wahlbergiem i Denzelem Washingtonem w głównych rolach.
FILMY BALTASARA KORMÁKURA w SOK:
7 września – 101 REYKJAVIK
produkcja: Islandia, 2000 r.
czas trwania: 92 minuty
reżyseria i scenariusz: Baltasar Kormákur
zdjęcia: Peter Steuer
muzyka: Damon Albarn, Dinar Örn Benediktsson
obsada: Hilmir Snær Gudnason (Hlynur Björn), Victoira Abril (Lola), Thrúdur Vilhjálmsdóttir (Hófi), Hanna Maria Karlsdóttir (Berglind), Baltasar Kormákur (Thröstur)
Hlynur Björn ma 33 lata, jest bezrobotny i mieszka z matką. Krótkie dni spędza przed komputerem albo przełączając kanały telewizyjne, a podczas długich nocy oddaje się szaleństwu życia nocnego w Reykjaviku. Nie wykazuje chęci zmiany swojego trybu życia. W jego życiu następuje nagły zwrot, gdy jego matka ujawnia swoją orientację seksualną, a jej dziewczyna okazuje się być w ciąży, podobnie jak biedna Hofi, która robi wszystko, by być uznawaną za dziewczynę Hlynura. A on spał z każdą z nich.
8 września – MORZE (Hafid)
produkcja: Islandia, 2002 r.
czas trwania: 109 minut
reżyseria: Baltasar Kormákur
scenariusz: Baltasar Kormákur, Ólafur Haukur Símonarson
zdjęcia: Jean-Louis Vialard, Bergsteinn Björglúfsson
muzyka: Jon Ásgeirsson
obsada: Gunnar Eyjólfsson (Thórdur), Hilmir Snær Gudnason (Ágúst), Hélène de Fougerolles (Francoise), Kristbjörg Kjeld (Kristín), Herdís Thorvaldsdóttir (Kata)
Starzejący się Thórdur, właściciel przedsiębiorstwa rybnego, zwołuje dzieci do domu, żeby wyjaśnić przyszłość rodziny i firmy. Jego ulubieniec Ágúst przyjeżdża z francuską dziewczyną z Paryża, gdzie bardziej zajmują go studia muzyczne niż ekonomiczne. W ciągu weekendu, gdy zbiera się cała rodzina, ujawniane są różne tajemnice, a zarówno dom rodzinny, jak i lokalna społeczność zostają przewrócone do góry nogami.
9 września – MAŁA PODRÓŻ DO NIEBA (A Little Trip to Heaven)
produkcja: Islandia/USA, 2005 r.
czas trwania: 85 minut
reżyseria: Baltasar Kormákur
scenariusz: Baltasar Kormákur, Edward Martin Weinman
zdjęcia: Óttar Gudnason
muzyka: Mugison
obsada: Forest Whitaker (Abe Holt), Julia Stiles (Isolde), Jeremy Renner (Fred), Alfred Harmsworth (Thor)
Abe Holt pracuje jako detektyw w towarzystwie ubezpieczeniowym, które wysyła go do mieściny Hastings w Minnesocie, żeby zbadał okoliczności tajemniczego wypadku samochodowego, w którym w płomieniach zginął mężczyzna. Ciało zidentyfikowano jako należące do lokalnego drobnego przestępcy Kelvina Andersona, którego niebotycznie wysokie ubezpieczenie na życie ma zostać wypłacone jego siostrze Isolde, która mieszka w nędznych warunkach ze swoim mało czarującym mężem Fredem i synem Thorem. Holt podejrzewa, że zmarły mężczyzna nie jest Kelvinem Andersonem.
10 września – BAGNO (Mýrin)
produkcja: Islandia, 2006 r.
czas trwania: 93 minuty
reżyseria: Baltasar Kormákur
scenariusz: Baltasar Kormákur
zdjęcia: Bergsteinn Björglúfsson
muzyka: Mugison
obsady: Ingvar E. Sigurdsson (Erlendur), Björn Hlynur Haraldsson (Sigurdur Óli), Atli Rafn Sigurdsson (Örn), Kristbjörg Kjeld (Katrín), Ágúst Eva Erlendsdóttir (Eva Lind)
Niebywale zwyczajne, acz makabryczne zabójstwo powoduje, że inspektor kryminalny – samotny wilk – zaczyna grzebać w mrocznych tajemnicach rodzinnych. W tym samym czasie pewien zdesperowany ojciec szuka wyjaśnienia niewytłumaczalnej i śmiertelnej choroby mózgu swojej córki. Te wątki się splatają, obnażając sieć kłamstw, które na przestrzeni 30 lat spajają kilka pokoleń.
11 września – WESELE W BIAŁĄ NOC (Brúdguminn)
produkcja: Islandia, 2008 r.
czas trwania: 96 minut
reżyseria: Baltasar Kormákur
scenariusz: Baltasar Kormákur, Ólafur Egilsson
zdjęcia: Bergsteinn Björglúfsson
muzyka: Sigurdur Bjóla Gardarsson, Jón Ólafsson
obsada: Hilmir Snær Gudnason (Jón), Margrét Vilhjámsdóttir (Anna), Laufey Elíasdóttir (Thóra), Thröstur Leó Gunnarsson (Börkur), Ólafur Darri Ólafsson (Sjonni)
Jón jest nauczycielem akademickim w średnim wieku, który ponownie ma się ożenić, tym razem z kobietą, która jest o połowę od niego młodsza. Nie wszyscy jednak są równie zachwyceni tym ślubem i w czasie, gdy barwny orszak weselny zaczyna przybywać na wyspę, na której ma się odbyć wesele, on sam zaczyna mieć wątpliwości. I gdy wyspę zaczyna spowijać jasna, letnia noc, a wielu gości rozpoczyna zabawę już przed weselem, Jón usiłuje odnaleźć sens swojego życia.
12 września – NA GŁĘBINIE (Djúpid)
produkcja: Islandia, 2012 r.
czas trwania: 93 minuty
reżyseria: Baltasar Kormákur
scenariusz: Jón Atli Jónasson, Baltasar Kormákur
zdjęcia: Bergsteinn Björglúfsson
muzyka: Bent Frost, Daniel Bjarnason
obsada: Ólafur Darri Ólafsson (Gulli), Jóhann G. Jóhannsson (Palli), Thorbjörg Helga Thorgilsdóttir (Halla), Theodór Júlíusson (ojciec Gulliego), María Sigurdardóttir (matka Gulliego)
Pewnej mroźnej zimowej nocy w marcu 1984 r., pięć mil od południowego wybrzeża Islandii, zatonął kuter rybacki z całą załogą. Jeden z jej członków ocalał. Po tym, jak sześć godzin walczył o życie w lodowatej wodzie, morze wyrzuciło go na brzeg, gdzie znowu musiał podjąć walkę, żeby przedrzeć się przez magmowy krajobraz.
Żródło: strona internetowa SOK