W dniach 9-11 sierpnia podczas obchodów Dni Suwałk UCZCZono święto ulicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. na bulwarach nad Czarną Hańczą odbyły się koncerty zespołów, przeszła kolorowa Parada Miejska, rozstrzygnięto konkurs literacki „Suwalskie Limeryki Latem”, a na stadionie lekkoatletycznym rywalizowali strongmani. To tylko niektóre atrakcje przygotowane dla mieszkańców i turystów.

Świętowanie u malarza
Pierwszy dzień rozpoczął się świętem ulicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Przypomnijmy, że suwalscy radni miejscy ustanowili obecny 2024 Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Odbyły się: piknik rodzinny z animacjami, rodzinna gra miejska oraz mini plener malarski, w którym uczestniczyły dziesiątki dzieci wraz z rodzicami. Sylwetkę patrona ulicy zaprezentowała Eliza Ptaszyńska z suwalskiego Muzeum Okręgowego. Uroczystość prowadził Roman Kaleta z Zarządu Fundacji im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego, która została założona w 2023 r.

W festynie uczestniczyły delegacje zagraniczne z miast partnerskich: Waren w Niemczech, Grande-Synthe we Francji, Tarnopola na Ukrainie, Olity i Mariampola na Litwie, Võru w Estonii i Notodden w Norwegii. Szefowie delegacji oraz Stowarzyszenie A. Wierusza-Kowalskiego otrzymali z rąk zastępcy prezydenta Suwałk Romana Rynkowskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca okolicznościowe medale. W wydarzeniu wzięły udział przedstawicielki Rady Miejskiej: wiceprzewodnicząca Anna Ruszewska i radna Wioletta Wawrukiewicz oraz sekretarz miasta Mariusz Klimczyk, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Agnieszka Małka, dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Brzozowski i dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Ignacy Ołów.

Parada Miejska
W sobotnie popołudnie wyruszyła Parada Miejska, na której zaprezentowały się suwalskie firmy, instytucje, stowarzyszenia, grupy sąsiedzkie, sportowcy, służby mundurowe i suwalskie rodziny. W paradzie wzięli udział także przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast partnerskich m.in z Mariampola, Olity, Waren, Võru, Notodden, Tarnopola i Grande-Synthe. Kolorowy korowód staje się głównym punktem obchodów miejskiego święta i z roku na rok zwiększa się ilość uczestników. Odbyło się losowanie nagród pieniężnych, wśród biorących udział w paradzie. Szczęście uśmiechnęło się do przedstawicieli Zespołu Szkół Technicznych, Szkół Podstawowych 4 i 6, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa”, Klubu Motocyklowego „Niedźwiedzie Północy”, Samoobrona Wojownicy Suwałki, Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Suwałkach.

Smolasty gwiazdą
Sądząc po prawdziwych tłumach, które pojawiły się na nadrzecznych bulwarach, największą atrakcją Dni Suwałk był koncert Smolastego z zespołem. Norbert Smoliński, 28-letni raper, tekściarz i piosenkarz, tworzy utwory z pogranicza pop i R&B. Nominowany był do muzycznej nagrody „Fryderyka” w kategoriach „Debiut”. Ostanie jego utwory, wykonywane w duecie z Dodą biją rekordy popularności.

Niedziela na sportowo
Niedziela rozpoczęła się od mocnego uderzenia. Na stadionie Lekkoatletycznym im. J. Olbryś odbył się Międzynarodowy Puchar Polski Strongman. Tłumy Suwalczan przyglądały się zmaganiom siłaczy w konkurencjach: przeciąganiu TIR-a; przerzucania pali; załadunku trzech elementów na platformę z dobiegiem; załaduneku opon na przyczepy i pokonanie z nią wyznaczonej odległości, przetaczaniu opon oraz wciąganiu obciążnika na wysokość 4 metrów na czas. Do zawodów przystąpiło sześciu atletów: Bartek Tarapata, Szczepan Krzesiński, Szymon Wójtowicz, Paweł Kostrzewski, Michał Lipiński i Zdenek Vavra. Suwalczanin Krystian Makowiecki – triumfator Międzynarodowego Pucharu Polski Strongman w Suwałkach 2023 z powodu kontuzji w tym roku nie wystartował, ale sędziował zawody. W suwalskich zmaganiach najlepszy okazał się Bartek Tarapata, a pozycję lidera Międzynarodowego Pucharu Polski Strongman utrzymał Szymon Wójtowicz. Gościem specjalnym zawodów był „Hardkorowy Koksu” – Robert Burneika pochodzący z Olity na Litwie. Ustawiały się do niego kolejki fanów po autograf i pamiątkowe zdjęcie.

Koncertowo i limerykowo
Równolegle na bulwarach nad Czarną Hańczą w ramach Dni Suwałk odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Suwalskie Limeryki Latem”. A na scenie prezentowały się zespoły SOK i grupy artystyczne suwalskich stowarzyszeń: Zespół Szase, Miejska Orkiestra Deta, Srebrne Pierwiosnki, Ocean Życia, Diament, Suwałki Gospel Choir, Złota Jesień, Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna z kapelą oraz goście z Kanady.

„Na Gnojnej bawimy się”
Obchody święta miasta na Placu Marii Konopnickiej zakończyła III Suwalska Potańcówka z zespołami Sztejerek, Lipka&Company i Suwalskie Starszaki pod nazwą „Na Gnojnej bawimy się”. Zespół Suwalskie Starszaki wykonał piosenki folkloru ulicznego pt.: „Na Gnojnej bawimy się”, „I to i owo”, „Chodź na Bulwary”. Skład zespołu Suwalskie Starszaki: Cecylia Bartoszewicz, Helena Moćkun, Maria Lauryn, Magdalena Ulikowska, Olha Kulikowska, Zofia Jedynasty, Jarosław Anuszkiewicz, Marek Domagała, Serhii Kruhli, Marek Szczepankiewicz i Jan Czuper – harmonista. Kapela Sztajerek pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego (harmonia) zagrała w składzie: Olgierd Smokowski (sax), Mateusz Waraksa (kontrabas), Paweł Filipkowski (perkusja) i wykonała piosenki i melodie folkloru ulicznego, miejskiego, które na co dzień i od święta towarzyszyły zwykłym suwalskim rodzinom. Gościnnie wystąpili soliści: Monika Brezgieł i Michał Sowul. Zespół Lipka&Company zaprezentował suwalskiej publiczności piosenki starej Pragi. Wystąpił w ciekawym składzie instrumentalnym: trąbka, bandżola, klarnet, saksofon, akordeon, bęben, saksofon, tuba.