W porządku obrad czerwcowej sesji znalazła się m.in. debata nad Raportem o stanie Miasta Suwałki za 2019 r., głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania Prezydentowi Miasta Suwałk, rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2019 r. oraz głosowanie nad absolutorium dla Prezydenta. Z uwagi na konieczność zapewnienia uczestnikom sesji bezpiecznych warunków obradowania w czasie pandemii koronawirusa COVID-19, rajcowie po raz kolejny spotkali się poza ratuszem, w Parku Naukowo-Technologicznym „Polska Wschód”. Poza osobami, związanymi bezpośrednio z przedmiotem obrad, w sesji udział wziął poseł Paweł Krutul oraz suwalczanie.

Debata nad raportem
Raport o stanie miasta, został przedstawiony Radzie Miejskiej po raz drugi, choć od 11 lat ma miejsce w Suwałkach praktyka jego opracowywania i publicznego udostępniania. Raport o stanie miasta zaprezentował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz  (prezentacja raportu o stanie miasta- link poniżej). Ustawodawca wprowadzając wymóg prezentacji raportu radnym, przewidział możliwość zabierania głosów w debacie także mieszkańcom, którzy złożą wniosek poparty podpisami co najmniej 50 osób. Z tego uprawnienia skorzystali: Piotr Wasilewski oraz Katarzyna Karaszewska, którzy zabrali głos jako pierwsi. Ponadto, w dyskusji uczestniczyli: dyrektor SP 11 Piotr Zieliński, radny Jacek Juszkiewicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Jakub Amelian, radny Kamil Klimek, przewodnicząca Rady Seniorów Wiesława Kwaterska oraz radni: Sławomir Sieczkowski, Karol Korneluk i Tadeusz Czerwiecki.

Głosowania nad wotum i absolutorium
Wystąpienia przedstawicieli klubów i ugrupowań w RM Suwałk (fragmenty przemówień – ze skrótami redakcji) poprzedziły głosowanie nad absolutorium.

Pająk SuwałkiWojciech Pająk, przewodniczący klubu „Łączą nas Suwałki”:
W 2019 r. nałożyły się na siebie najważniejsze, ale i kosztowne inwestycje. Wydatkowano ponad 150 mln zł, głównie na infrastrukturę, czyli projekty na które czekali mieszkańcy. Pieniądz na inwestycje powinien pracować dalej i dawać mieszkańcom perspektywę, zarówno odległą, jak i natychmiastową. Tak było ze skomunikowaniem Kameny i wielu innych osiedli, by dojazd do pracy był szybszy. Tak było z oddaniem Suwałki Arena, w której grają Plusligowi siatkarze, z bulwarami stającymi się wizytówką miasta, z nowym miejscem na kulturę w starej łaźni oraz odrestaurowanym dawnym ROKiS-em, odnowionymi boiskami przy szkołach i nowym żłobkiem, który zachował kształt klasycystycznej kamienicy. Tych zadań było bardzo dużo, i dużo to kosztowało. Część z tych zadań zrealizowana była na kredyt. Pytanie, czy można było inwestować wolniej? Oczywiście, niektórzy tak zrobili, właśnie rezygnując z inwestycji. Wiemy jednak, że kiedyś skończy się zastrzyk środków z funduszy unijnych. To unijne wsparcie to wiatr w żagle tej łodzi, w której wszyscy płyniemy. Klub Łączą nas Suwałki jest odpowiedzialny za ten wspólny rejs i poprze jego kierunek, udzielając absolutorium Prezydentowi Suwałk.

Juszkiewicz SuwałkiJacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu „Prawo i Sprawiedliwość”:
Jeśli mówimy o zmianach klimatycznych, no to może bardziej zwróćmy uwagę na rolę PEC, jako centralnego ośrodka zaopatrzenia w ciepło, żeby ci którzy zechcą, mogli podłączyć się do sieci miejskiej. Wskaźniki PEC-u dotyczące zmniejszenia emisji pyłów i CO2 oraz zmniejszone opłaty za przekroczenie emisji CO2 wskazują, że trzeba podłączać się do PEC-u. Niestety wielu mieszkańców, tego nie może zrobić, bo się spółce nie opłaca. Czy więc wynik finansowy miasta jest ważniejszy, czy możliwość proekologicznego myślenia? Problem klimatyczny jest szerszy niż tylko sadzenie drzew, czy działania miękkie, m.in. konferencje i programy. Odnosząc się do oceny budżetu, my jako klub radnych PiS tego budżetu nie tworzyliśmy i nie autoryzowaliśmy go. Wskazują na to też wyniki głosowań. Nie jest to też budżet naszych marzeń, a jego realizacja nie jest z naszej strony zobowiązaniem do tego byśmy go pożytkowali, czy nie poparli jego realizacji. Pewne kwestie wyobrażamy sobie inaczej. Nawet realizacja pewnych punktów leży w sprzeczności z naszym pojęciem o kierunku rozwoju naszego miasta. Zagłosujemy tutaj po prostu przeciwnie.

GawlinskaAnna Gawlińska, przedstawicielka ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk”:
Ugrupowanie „Mieszkańcy Suwałk” dostrzega pozytywne aspekty inwestycji realizowanych w Suwałkach. Dobrze, że nasze miasto pięknieje, że hala Suwałki Arena na każdym meczu Ślepska jest pełna i mieszkańcy chwalą sobie przeżywanie sportowych emocji. Dobrze, że zostały uporządkowane bulwary, że zrewitalizowano starą łaźnię, że kolejne odcinki obwodnicy wschodniej są oddawane do użytku i powstały nowe boiska przy ZST.
Pojawia się jednak wątpliwość, czy nas jako miasto było na to wszystko stać. Jeżeli kilka dróg w mieście wymaga natychmiastowego remontu, a taka sytuacja miała miejsce już w momencie podejmowania decyzji o budowie lokalnego pasa startowego, który kosztował prawie 30 mln zł, to gospodarz powinien zadbać najpierw o najpilniejsze potrzeby. Czy nas na to stać, skoro kilka orlików niszczeje, a basen w SP 10 jest w coraz gorszym stanie. Nie możemy też godzić się na finansowanie niedoróbek, jak np. napisu na hali Suwałki Arena. Nie chcemy, aby pogłębiał się deficyt. Oczekujemy rozsądniejszego wydatkowania pieniędzy i szerszych konsultacji. Realizacja budżetu, w wyniku którego pogarsza się sytuacja finansowa nie zasługuje na aprobatę suwalczan, a my jako ugrupowanie jesteśmy głosem mieszkańców.

Karol KornelukKarol Korneluk, przedstawiciel ugrupowania Platforma.Nowoczesna.Koalicja Obywatelska:
Już dzisiaj było wiele powiedziane na temat budżetu Miasta przy debacie nad raportem o jego stanie. Ustawa o samorządzie gminnym, przyjęta w styczniu 2018 r. wprowadziła dla samorządów nowy obowiązek – debaty nad raportem o stanie miasta. I właśnie, podczas tego punktu dzisiejszego spotkania poruszaliśmy też wiele kwestii, które są związane z budżetem, z funkcjonowaniem naszego miasta, ponieważ jest to nieodłączne. Jeżeli bowiem nie mamy środków finansowych, nie można realizować pewnych zadań, które wymieniłem tutaj w układzie rocznym. Przedstawiłem kalendarz dotyczący oddania do użytku nowych inwestycji oraz wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych oraz zdarzeń nadzwyczajnych i kryzysowych. Rok 2019 r. był to rok szczególny, pierwszy w historii budżetu miasta, z wykonaniem na kwotę ponad pół miliarda złotych. Wykonanie dochodów budżetowych to poziom 101,3%. Wykonanie wydatków blisko 98%. Radni ugrupowanie Koalicja Obywatelska RM w Suwałkach są za udzieleniem absolutorium Prezydentowi Miasta Suwałk.

Po dyskusji nad raportem radni podjęli decyzję o udzieleniu Prezydentowi Miasta Suwałk wotum zaufania. „Za” głosowali wszyscy radni z klubu „Łączą nas Suwałki” oraz ugrupowania „Koalicja Obywatelska”. „Przeciw” była zdecydowana większość radnych z klubu „Prawa i Sprawiedliwości” oraz wszyscy z ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk”. Jeden głos radnego z PiS był „wstrzymujący się”. W głosowaniu nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2019 r. oraz absolutorium dla Prezydenta Miasta Suwałk wyniki głosowań były takie: „za” – było 14 radnych z klubów „Łączą nas Suwałki” i ugrupowania „Koalicja Obywatelska”, „przeciw” – 5 radnych klubu „Prawo i Sprawiedliwość” oraz „wstrzymuję się od głosu” – 2 radnych ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk”.

Wnioski i oświadczenia radnych
Wśród spraw wniesionych przez radnych w punkcie „Wnioski i oświadczenia radnych” znalazło się szereg spraw dotyczących m.in.: budowy parku na Osiedlu Północ, o którym mówiła Anna Ruszewska. Cz. Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że ta inwestycja uzależniona jest od zamiany gruntów z koncernem handlowym Bricomarche, który jest właścicielem gruntu przy ul. Świerkowej. Ewentualna, kolejna lokalizacja parku przy ul. Franciszkańskiej będzie przedmiotem rozmów i analiz. Podczas zgłaszania uwag do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyszła na jaw rozbieżność w oczekiwaniach mieszkańców tego terenu. Część z nich chce budowy parkingów oraz dróg dojazdowych, a część terenów zielonych. O możliwości podwyższenia wynagrodzeń pracownikom samorządowym zapytała Krystyna Gwiazdowska. Prezydent Suwałk odpowiedział, że nie może być tak, że część jednostek podległych samorządowi wprowadziła przewidziane na ten rok podwyżki, a część nie. Nie jest to sprawiedliwe. W lipcu będzie analiza budżetu i rozważenie, co można zrobić w tym zakresie. Sławomir Sieczkowski poprosił o informację o zagrożeniach podtopieniami w mieście. Prezydent odpowiedział, że nie doszły do niego w tej sprawie żadne informacje. Nie znaczy to, że przy dużych opadach takie rzeczy nie mogą zaistnieć. Co do zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Krakowskiej, to z uwagi na zbyt wysokie ceny przedłożonych ofert, ponowiony został przetarg na kolejny etap tej inwestycji. Od momentu pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania, PWiK może podpisywać umowę z wykonawcą. Jarosław Schabieński zgłosił potrzebę remontu schodów w siedzibie obwodowej komisji wyborczej przy ul. Klonowej 41. Prezydent zauważył, że to nie jest budynek samorządu. Potrzebne będą zatem rozmowy z prezesem Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o tej inwestycji. W najbliższych dniach zostaną one przeprowadzone. Ponadto o sprawach oświatowych wypowiadali się: Anna Ruszewska, Wojciech Pająk, a za pracę zastępcy prezydenta Ewy Sidorek oraz nauczycieli w czasie pracy zdalnej podziękował Marek Zborowski-Weychman; natomiast Jarosław Kowalewski docenił rolę rodziców podczas nauczania realizowanego z wykorzystaniem Internetu.

Pozostałe punkty porządku obrad
Kolejne zagadnienia będące przedmiotem obrad wynikały z rocznego planu pracy Rady Miejskiej na 2020 r. I tak, radni rozpatrzyli sprawozdania: z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze tego roku oraz z działań podejmowanych na terenie nadzoru wodnego w Suwałkach za rok 2019. Zmienili uchwałę w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Suwałkach. Pozytywnie zaopiniowali przyznanie środków w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Nadali imię Tytusa Karpowicza ulicy biegnącej od ul. Raczkowskiej równolegle do ul. Mariana Piekarskiego. Zmienili wysokość stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych, których zarządcą jest suwalski Zarząd Dróg i Zieleni oraz dokonali zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Suwałk. Ponadto dokonali zmian w zasadach ustalania zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Suwałki. Były także zmiany w tegorocznym budżecie miejskim

Transmisję sesji Rady Miejskiej w Suwałkach można obejrzeć on-line na stronie internetowej www.um.suwalki.pl. Można też zapoznać się z protokołami z sesji publikowanymi na BIP oraz nagraniami z sesji zamieszczanymi na stronie www.um.suwalki.pl oraz uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących pracy samorządu w Biurze Rady Miejskiej w Suwałkach. Zgodnie z wymogiem prawa, interpelacje i zapytania radnych oraz udzielane na nie odpowiedzi publikowane są na stronie bip.um.suwalki.pl

 

Do pobrania: