Prezentacją z wyprawy edukacyjnej „Śladami Czesława Miłosza”, która odbyła się 6 listopada br. w Archiwum Państwowym w Suwałkach, Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny zakończyło realizację projektu pn. „W Roku Czesława Miłosza wyprawa edukacyjna pt. Śladami poety, poprzedzona wykładem na temat jego związków z Suwałkami i Suwalszczyzną, zakończona otwartą prezentacją z wyprawy”. Projekt został dofinansowany przez Miasto Suwałki.

Wykład o związkach poety z Suwałkami i Suwalszczyzną, który miał miejsce 15 maja, połączony ze spacerem po mieście po miejscach związanych z poetą (kamienica przy ul. ks. K. Hamerszmita 7 w której w latach 1926-1935 mieszkali jego rodzice oraz apteka przy ul. T. Kościuszki, należąca do rodziny Szwejkowskich, którą Miłosz odwiedził w czasie wojny) oraz prezentację z wyprawy przygotowała Marianna Rant-Tanajewska.

Wyprawa odbyła się 25 maja. Czterdziestoosobowa grupa suwalczan odwiedziła wtedy Opitołoki – gdzie w miejscowym kościele rodzice Czesława Miłosza, Aleksander i Weronika z Kunatów brali ślub, Świętobrość – gdzie Czesław Miłosz w 1909 r. został ochrzczony, Szetejnie – gdzie się urodził oraz Kiejdany, w których często bywał.

Miejsca te zrobiły na uczestnikach wielkie wrażenie. Bujność i dziewiczość przyrody, atmosfera starych wiejskich kościółków pozwoliła lepiej zrozumieć ich inspirującą rolę w życiu i twórczości artysty. Ich  oddziaływanie na przyszłego poetę, ich ślad można znaleźć w licznych wierszach Miłosza, zwłaszcza tych powstałych u schyłku życia.

Dzięki udziałowi w projekcie osoby, które znały jego twórczość, mogły ją lepiej zrozumieć. Osoby, które nie znały Miłosza – sięgnęły po książki o nim i zawierające jego literacki dorobek. „Przed wyjazdem na Litwę poszłam do biblioteki , wypożyczyłam książkę z jego wierszami i wiele z nich przeczytałam” – powiedziała jedna z uczestniczek wyprawy. Po jego dzieła – w trakcie projektu – sięgnęło wiele osób.

Źródło: Joanna Hofmann-Delbor