Maturzyści pierwszego LO odebrali świadectwa

Maturzyści pierwszego LO odebrali świadectwa

W ostatni piątek kwietnia kilkudziesięciu maturzystów I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach odebrało świadectwa ukończenia szkoły.

Obok abiturientów w uroczystości wzięli ponadto udział nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele władz samorządowych: Roman Rynkowski zastępca prezydenta Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej i Dorota Sidorowicz, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Jadwiga Dzietczyk i Ewa Krzyżewska z Rady Rodziców.

Otwierając uroczystość Beata Szczecina, zastępca dyrektora I LO zwróciła się do maturzystów z życzeniami powodzenia na egzaminie zewnętrznym:

– Tak to już w naszym życiu jest, że coś się kończy, coś zaczyna. Dla was kończy się pierwszy etap w waszym życiu. Minione miesiące to nie był łatwy dla nikogo czas. Wierzę, że mimo to udało się nam dobrze was przygotować do matury i życzę powodzenia. Wśród abiturientów mamy osoby, które już przystąpiły do matury europejskiej. Oni już wczoraj, czyli 28 kwietnia rozpoczęli jej zdawanie.

Samorządowcy nawiązali do własnych wspomnień oraz sukcesów i historii szkoły:

– Jestem absolwentem tej szkoły i doskonale pamiętam własną maturę. Życzymy Wam, by egzamin dojrzałości poszedł jak najlepiej i jesteśmy pewni, że tak będzie. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom, że mimo trudnego pandemicznego czasu przygotowali uczniów do egzaminu dojrzałości najlepiej jak mogli – powiedział zastępca prezydenta R. Rynkowski.

Gratulacje maturzystom przekazał Z. Przełomiec, który głos zabierał także w imieniu Rady Rodziców:

– Jesteście tym pokoleniem, które na pewno będzie zapamiętane, nie ze względu tragizm wojny oraz pandemię Covid-19, lecz z uwagi na fakt jak sprawnie poradziliście z izolacją oraz licznymi lękami. Te niezwykle trudne okoliczności towarzyszyły wam przez ponad 2 lata. Do historii przejdzie także studniówka, która po raz pierwszy odbyła się poza murami szkoły, a w jej przygotowanie włączyliście się z olbrzymim zaangażowaniem. Wybierajcie jak najlepsze uczelnie w kraju i za granicą, a po ich ukończeniu jak dobre miejsce do życia. Nie zapominajcie przy tym o Suwałkach, jako swoim mieście, gdzie zawsze będziecie mile widziani.

W dalszej części uroczystości uhonorowano wpisami do Złotej Księgi Szkoły kilkadziesiąt osób ze średnią ocen powyżej 5,2 oraz sprawowaniem wyróżniającym na przestrzeni wszystkich trzech lat nauki. Złota Księga istnieje od roku szkolnego 1835/36, w której zgodnie z pierwotnym założeniem kształci się polską inteligencję. W minionym roku Księga została poddana renowacji w pracowni konserwatorskiej Polskiej Akademii Nauk.

Suwalskie I LO to najstarsza szkoła w mieście, ale także jedna z najstarszych w kraju. Łączy się tu dziś tradycję z nowoczesnością. Jednym z elementów nowoczesności jest matura międzynarodowa International Baccalaureate (IB). Na całym świecie przystępuje do niej ponad 50 tysięcy abiturientów, a w Polsce ponad kilkuset. 28 kwietnia ruszyła sesja tej matury, do której w I LO przystąpiło 20 uczniów klasy 2MN (międzynarodowej). Każdy z nich podchodzi do sześciu egzaminów z przedmiotów, które wybrał w toku nauki. Wszystkie egzaminy są prowadzone w języku angielskim, z wyjątkiem egzaminu z języka polskiego. Ze względu na swoją integralną formę i akademicki charakter, matura IB jest uznawana i ceniona na całym świecie oraz umożliwia studia na prestiżowych uczelniach. Już w tej chwili można stwierdzić, że ten program kształcenia spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy osiągnęli zaskakująco wysokie wyniki klasyfikacji końcowej, ze średnią ocen 5,13.

Top