Dietetyczne wzloty i upadki znane są każdemu – w szczególności w okresie świąt wielkanocnych. Wolny czas, wiosenna aura i długie biesiadowanie z rodziną i przyjaciółmi przy stole – to wszystko sprawia, że po świętach czujemy się ociężali i chcemy jak najszybciej spalić nadprogramowe kalorie.

Co istotne, nie musi to wcale oznaczać podejmowania wymagających treningów. Grunt to dobra motywacja i systematyczność, którą zapewnić może udział w treningu do tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Do 21 maja włącznie mieszkańcy (i nie tylko!) mogą kręcić kilometry na konto Pogodnych Suwałk i szlifować formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją!

Dobra zabawa gwarantowana

Oficjalny trening to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Dołączając do treningu, mieszkańcy miast poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania darmowej aplikacji Aktywne Miasta. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców.

Zarówno Trening jak i czerwcowa Rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, w wyniku których poznamy najbardziej rowerowe miasto prezydenckie. Rowerzyści mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy. Co najważniejsze, aplikacja jest w stu procentach darmowa, a jej pobranie zajmuje zaledwie kilka sekund.

Kto uczestniczy w projekcie?

Już dziś kilometry kręci 37 miast prezydenckich – wśród nich: Biała Podlaska, Białystok, Bydgoszcz (Metropolia Bydgoszcz), Elbląg, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Legnica, Leszno, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Ostrołęka, Piekary Śląskie, Poznań, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Sieradz, Skarżysko – Kamienna,  Skierniewice, Stargard, Suwałki, Świdnica, Świnoujście, Toruń, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory.

Kochasz cztery kółka? Lubisz zdrową sportową rywalizację? Szukasz atrakcyjnej formy rekreacji? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, projekt Rowerowa Stolica Polski skierowany jest właśnie dla takich osób. Proces dołączenia jest prosty i czytelny:

  • znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu;
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin;
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto lub Gminę, dla której będziesz kręcić kilometry;
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weź udział w zabawie!

Dlaczego warto?

Pobierając aplikację, zyskujesz darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Biorąc udział w rywalizacji, masz możliwość sprawdzić się w ogólnopolskiej rywalizacji, bawić się z przyjaciółmi i kręcić kilometry dla swojej małej ojczyzny w ogólnopolskim konkursie. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów.

Udział w ubiegłorocznej rozgrzewce wzięło ponad 18 500 użytkowników, którzy wykonali 220 tysięcy treningów, pokonując w ten sposób blisko 4,2 miliona kilometrów. Sama rywalizacja to już ponad 150 samorządów, 62 tysiące rowerzystek i rowerzystów i 12 milionów pokonanych kilometrów.

Źródło: OSiR Suwałki