Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zwołał kolejne posiedzenie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które tym razem poświęcono jakości wody w naszym mieście, ratownictwu lodowemu i potencjalnych działaniach w ramach pożarów oraz alarmowaniu mieszkańców Suwałk.

 * Nadzór PPIS w Suwałkach nad jakością wody przeznaczoną do spożycia przez ludzi na terenie miasta Suwałk omówił Państwowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach.

Sieć wodociągowa w Suwałkach to 23 ujęcia wody głębinowej i ponad 200km sieci. Państwowa Inspekcja Sanitarna bada na bieżąco przydatność wody. Wodę bada też PWIK. Każda z prób wykonanych w 2024 roku wskazywała, że woda jest zdatna do spożycia i nie są w niej przekroczone żadne niebezpieczne normy. Od 20 lat w Suwałkach nie było przypadku by woda w wodociągach nie nadawała się do użytku.

Omówiono także potencjalną konieczność dostarczenia wody mieszkańcom w przypadku awarii lub skażenia wody w wodociągu. PWIK w tym roku będzie dysponował mobilnym zbiornikiem o pojemności 6.000 litrów, paczkowarką do worków z wodą oraz zabezpieczył możliwość uruchomienia studni rezerwowych.

Statystycznie jeden mieszkaniec Suwałk zużywa 90 litrów wody dziennie.

 * Działania ratownicze związane z Ratownictwem lodowym przekazała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

W lutym na jeziorze Wigry Straż Pożarna ratowała dwoje nastolatków, pod którymi załamał się lód. Miało to miejsce w sąsiedztwie plaży PTTK, 129 metrów od brzegu. Działania ratownicze prowadzono po godzinie 17.00. Było już wtedy ciemno. Niestety tych osób nie udało się uratować.

Suwalska Straż pożarna jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt do ratowania ludzi na zamarzniętych akwenach jak sanie lodowe czy drony. Jednak nawet najlepsze wyposażenie może czasami okazać się nieskuteczne. Dlatego też Straż Pożarna apeluje o rozwagę w takich sytuacjach i nie wchodzenie na lód.

 * Prowadzenie działań gaśniczych podczas pożaru lasu omówił przedstawiciel Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Temat został wywołany w związku z bardzo niską sumą opadów w ostatnich tygodniach i najwyższym stopniem zagrożenia pożarami lasu w naszym regionie. Lasy wokół Suwałk to prawie 25 tysięcy hektarów. Stanowi to 17% terenu, który podlega pod Straż Pożarną w Suwałkach. W naszym regionie występuje też 839 torfowisk o powierzchni ponad 8.000 hektarów. Najczęstszą przyczyną pożaru lasu jest podpalenie oraz nieostrożność przy ogniskach czy grillach. W ostatnich latach nie doszło do pożarów lasów wokół Suwałk jednak Straż Pożarna apeluje o uwagę i rozsądek.

* O systemie wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców miasta Suwałk opowiedział Kierownik Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W Suwałkach jest 19 syren alarmowych. Wszystkie mogą zostać uruchomione w ciągu kilkunastu sekund od zgłoszenia zdarzenia o charakterze kryzysowym. Syreny mają też głośniki, za pomocą których można nadawać komunikaty głosowe. Mieszkańcy Suwałk muszą mieć świadomość, że takie urządzenia znajdują się w Suwałkach i w razie zagrożenia mogą zostać uruchomione.

– W ciągu najbliższych tygodni odbędą się także szkolenia poświęcone obronności dla instytucji znajdujących się w Suwałkach. Szkolenia będą realizowane przez Państwową Uczelnię Zawodową w Suwałkach – poinformował na zakończenie spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.