W Nadleśnictwie Płaska pracownicy marki CAL prawdziwe drzwi posadzili, wraz z Zarządem i przyjaciółmi firmy, kolejne 10 tys. drzew aktywnie wspierając odnowienie przyrody.
To już siódma edycja akcji sadzenia lasu „Drzewo za drzwi”, która rozpoczęła się w poniedziałek, 21 października o godzinie 9:00. W tegorocznej inicjatywie uczestniczyło blisko 80 osób (w wieku od 2 do 77 lat!), a teren zalesienia objął około 1,5 hektara.
CAL każdego roku sadzi drzewa, których rosnąca liczba nie tylko pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, ale także tworzy schronienie dla zwierząt, wzbogaca bioróżnorodność, a w przyszłości może posłużyć jako odnawialny surowiec.
Drewno, szacowane na surowiec o ponad 30 tysiącach zastosowań, jest nie tylko kluczowym materiałem budowlanym i użytkowym, ale także ekologicznym kompozytem, którego zrównoważony rozwój, wspierany przez takie inicjatywy jak „Drzewo za drzwi” marki CAL, przyczynia się do ochrony środowiska. Z drewna mamy nie tylko deski do krojenia, ale też wielopiętrowe budynki biurowe i mieszkalne. A co najważniejsze – drewno, dzięki m.in. takim akcjom jak ta CAL, staje się surowcem odnawialnym. Jego masa przybywa przez kilkadziesiąt lat bez żadnych skutków ujemnych dla środowiska, za to z wieloma pozytywnymi.
– Odpowiedzialność to dla nas kluczowa wartość – mówi Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL prawdziwe drzwi. – Już od blisko 40 lat staramy się dbać o nasze otoczenie i przyszłe pokolenia, dlatego już siódmy raz spotykamy się na łonie natury, aby wspólnie zalesiać nowe tereny. Dzięki uprzejmości Lasów Państwowych, cały Zespół CAL może spotkać się „po naszemu” – w naturze i przy pracy. Do akcji zapraszamy także mieszkańców Suwałk. W tym roku drzewa sadzili z nami podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Stowarzyszenia „Aktywni tak samo” oraz dzieci i młodzież z grupy edukacji alternatywnej „EduEkipa – baza przygody” Fundacji Społeczność. Dla młodych uczestników była to okazja nie tylko do pracy na świeżym powietrzu, ale także do nawiązania silniejszej więzi z naturą – tak potrzebnej w coraz bardziej cyfrowym świecie. – Wspólne sadzenie drzew to nasz wkład w lepszą przyszłość, gdzie lasy będą miejscem odpoczynku, a natura skutecznym lekarstwem na cyfrowy szum – dodaje Ciszewska.
– Ta akcja to niezwykła lekcja odpowiedzialności za środowisko naturalne dla dzieci – podkreśla Irena Podolewska, wiceprezes Fundacji Społeczność i edukatorka EduEkipy. – Udział w sadzeniu lasu daje nam niepowtarzalną szansę, by zrozumieć, jak ważne jest dbanie o Naturę i jak każdy z nas może przyczynić się do tworzenia zdrowszej planety. To doświadczenie buduje w młodych ludziach nie tylko szacunek dla przyrody, ale również poczucie, że ich działania mają realne znaczenie dla przyszłości.
– Możemy otaczać się podłogami winylowymi, siedzieć na plastikowych krzesłach i otwierać stalowe drzwi. Prawdziwy dobrostan jednak daje nam tylko przebywanie w otoczeniu materiałów naturalnych, drewnianych, ceramicznych, które wspierają dobry mikroklimat w domu – dodaje Sylwia Ciszewska.
CAL przypomina w ten sposób, że warto wybierać produkty ekologiczne jak drzwi drewniane, które mogą być odnowione zgodnie z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Nasze codzienne wybory mogą i powinny chronić Matkę Naturę. Dzień Ziemi można świętować każdego dnia, dokonując świadomych wyborów.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Forum Branżowe, Lady Business Club i Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach.
Źródło: CAL