Od blisko trzech lat w Suwałkach obecnie przy ul. Wesołej 18 działa punkt informacji i nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców, który prowadzi suwalska fundacja „DIARICE”. W grodzie nad Czarną Hańczą mieszka ponad 7 tys. osób z niepełnosprawnościami.

– Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku pomoc otrzymało 158 osób. Z tego 50 porad dotyczyło wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego, jak i informacji dotyczących turnusów rehabilitacyjnych i instytucji wspomagających osoby z niepełnosprawnością na terenie miasta. Niektórym zgłaszającym się udzielono pomocy informatycznej, jak zakładanie adresu e-mail czy konta. Dla 95 osób został wypożyczony sprzęt rehabilitacyjny: łóżka rehabilitacyjne, rowery trójkołowe, wózki inwalidzkie, balkoniki oraz kule łokciowe. Osobom, które miały problem z odbiorem sprzętu, dowożono go nieodpłatnie własnym transportem pod wskazany adres – poinformowała prezes Fundacji „Diarice” Anna Kumiszcza-Michniewicz.

Punkt informacji i nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-13.Trzynastokrotnie przedstawiciele fundacji z pomocą tłumacza języka migowego pomagali w załatwieniu spraw urzędowychw suwalskim ratuszu.

Fundacja „DIARICE” prowadzi też szkolenia z udziałem mieszkańców osiedli zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach projektu „Aktywne Osiedle” – rewitalizacja, na
który pozyskała 7 500 zł z budżetu miejskiego. Odbyły się cztery edycje spotkań, w których uczestniczyło 75 osób. Każde spotkanie kończyło się aktywnością fizyczną w postaci marszu nordic walking wokół Zalewu Arkadia. To świetny sposób by poprawić ogólną sprawność organizmu, oraz okazja do wspólnej integracji społeczności lokalnej. Uczestnikom zostały wydane dyplomy ukończenia szkolenia i zestawy kijków nordic walking, co daje dodatkową motywację do wyjścia z domu i integracji z sąsiadami oraz osobami poznanymi podczas szkolenia.