Od 26 maja na Suwałki spoglądają święci Romuald i Roch. Na rondzie u zbiegu ulic Mikołaja Reja i gen. Kazimierza Pułaskiego uroczyście odsłonięto pomnik patronów miasta, które przed 298 laty założyli kamedułowie.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo z bp Jerzym Mazurem na czele, uczestnicy odbywającego się w Suwałkach Diecezjalnego Dnia Młodzieży, artyści, którzy pracowali nad rzeźbami świętych i koncepcją pomnika oraz mieszkańcy Suwałk.
Uroczystość odbyła się w ramach 9-letniej Nowenny przygotowującej do obchodów 300-lecia Suwałk. Suwałki prawa miejskie otrzymały 3 grudnia 1715 r. od kamedułów. Prawie pięć lat później potwierdził je król August II Sas. I od tej chwili Suwałki stały się miastem. W przywileju nadanym przez króla określony został także wizerunek miejskiej pieczęci (herbu) z wyobrażeniem: „Świętego Romualda y Świętego Rocha (…) przy trzech górach z „krzyżem y z koroną.” Św. Romuald to założyciel zakonu kamedułów, a św. Roch miał chronić od zarazy. Zakonnicy i ich poddani szukali ratunku i pomocy u św. Rocha po tym, jak w 1710 r. „morowe powietrze” uśmierciło prawie 4 tys. kamedulskich poddanych, w tym mieszkańców Suwałk.
– Kameduli stworzyli zręby założeń urbanistycznych. Wytyczyli rynek i nowe ulice, w tym główną ulicę miasta – wówczas nazywaną Młyńską. 2 marca 1720 roku, lokację kamedulską potwierdził przywilej króla Augusta II. Dziś składamy hołd patronom miasta – przypomniał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
– Powinniśmy być wdzięczni opatrzności, że sprowadziła tutaj kamedułów, tych bardzo aktywnych ludzi – powiedział Andrzej Strumiłło.
Rzeźby patronów to efekt ubiegłorocznego IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Teatr” pod patronatem A. Strumiłły, który odbył się w Suwałkach. Na jego zaproszenie udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. artyści z Białorusi: Vladzimir Pipin, Vladzimir Pantsialeyeu i Igar Zasimovich i to właśnie oni są autorami rzeźb. Opracowaniem koncepcji pomnika zajął się Andrzej Strumiłło. Rzeźby nawiązują do herbu miasta. Dwumetrowej wielkości posągi powstały z jasnego piaskowca. Stoją na skale z ciemnego granitu, przeciętego smugą rzeki, symbolizującą Czarną Hańczę i ziemię suwalską.
Pomnik odsłoniły, podczas specjalnie na tę okazję przygotowanego układu choreograficznego, dzieci z zespołu ,,Radość” działającego pod okiem Iriny Popowej w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prezydent Czesław Renkiewicz i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli pod pomnikiem pamiątkowy akt podpisany wcześniej przez władze miasta, a także bp Jerzego Mazura, ks. Jaremę Sykulskiego i A. Strumiłło.
– Niech ci patronowie miasta wypraszają potrzebne łaski dla wszystkich mieszkańców – powiedział bp Jerzy Mazur przed poświęceniem pomnika.