Suwalska Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej zaprasza na cykl spotkań przypominających „nowoczesność” epoki PRL-u i wspólne oglądanie nagrań uroczystości rodzinnych w latach 80. Wszystkich, którzy pamiętają wypożyczalnie kaset video.

VHS – czym było w domach?
Pod koniec lat 80. XX wieku w telewizji królowały dwa programy, w których większość produkcji to były filmy i seriale bratnich krajów socjalistycznych. Więc kiedy w polskich domach zagościły magnetowidy, klasyka światowego kina z zamkniętych sal trafiła „pod strzechy”. To na kasetach oglądało się w domowym zaciszu przeboje z Bruce’em Lee, „Łowcę jeleni”, czy serię z Jamesem Bondem.
Drugim ważnym zjawiskiem były rodzinne nagrania na kasetach VHS. W latach 90. XX wieku niemal każda przysięga małżeńska została zapisana na taśmie magnetycznej. Projekcje tych filmów były okazją do snucia rodzinnych wspomnień.
Zarówno filmy z wypożyczalni kaset VHS, jak i nagrania wideo z różnych uroczystości, ogromnie ożywiały życie towarzyskie ostatnich dekad XX wieku.

Lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte
Bibliotekarze z suwalskiej Biblioteki chcą ożywić uśpione wspomnienia sprzed 40-30 lat i przywołać klimat minionych dekad. To także możliwość integracji pokoleń przez ukazanie zmian technologicznych i zainteresowanie młodzieży historią niedawną. Bibliotekarze zapraszają na:
– spotkanie autorskie z Pauliną Tyczkowską, autorką książki „Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia” – czwartek, 5 grudnia, godz. 17, sala im. J. Towarnickiej;
– seanse z magnetowidu „***, kłamstwa i kasety wideo” – wspólne oglądanie materiałów archiwalnych zarejestrowanych na VHS dot. Suwałk i Suwalszczyzny – w środy o godz. 17, Pracownia „Smykałka”:
• 20 listopada: Jak działała wypożyczalnia kaset, jakie uroczystości nagrywano kamerą video? – spotkanie z Bożenną Kolter i Tadeuszem Kolterem,
• 27 listopada: Jak zaczęło się zawodowe nagrywanie uroczystości rodzinnych – spotkanie z Bogusławem Wasilewskim,
• 11 grudnia: „Adin, dwa, tri…”, czyli historia (nie tylko) pewnego seansu hipnotycznego,
• 4 grudnia: „Kurier Suwalski”, czyli fragmenty telewizyjnej historii województwa suwalskiego z lat 90.,
– warsztaty dla młodzieży – na zapisy – 30 listopada: kreatywne warsztaty plastyczne – z ilustratorką Pauliną Polcyn-Nowacką.
Projekt „Pokolenie VHS – zgłoś się!” to także zaproszenie posiadaczy kaset VHS z zarejestrowanymi uroczystościami rodzinnymi, miejskimi, wycieczkami – do przyniesienia ich do Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej suwalskiej biblioteki. Zostaną one na miejscu nieodpłatnie przegrane na pliki cyfrowe, w zamian za zgodę na zarchiwizowanie kilkuminutowego fragmentu przez Suwalską Bibliotekę Pamięci. Zapraszamy do końca 2024 roku.

Projekt „Pokolenie VHS zgłoś się! Pokolenie 2010 – ODBIÓR!” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury