Ponad 300 osób wzięło udział w tegorocznej kwalifikacji wojskowej w Suwałkach. W podsumowaniu kwalifikacji wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, a jej celem jest określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez Obywateli RP.

Prace Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 14 w Suwałkach trwały od 5. lutego. W mieście wezwano na nią 470 osób. To przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 roku, a także mężczyźni do 24 roku życia, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej oraz mężczyźni uznani przez Komisję w 2022 i 2023 za czasowo niezdolnych do służby wojskowej.

Ostatecznie do kwalifikacji stawiło się 300 mężczyzn urodzonych w 2005 roku, co przekłada się na bardzo wysoki nawet w skali kraju, 90-procentowy, odsetek stawiennictwa osób z tzw. rocznika podstawowego. Oprócz mężczyzn, do kwalifikacji wojskowej wezwano także kobiety posiadające bądź zdobywające wykształcenie na określonych kierunkach, potencjalnie potrzebnych pod kątem służby wojskowej.

Podczas kwalifikacji przedstawiciele #WCR, 14 Pułku Przeciwpancernego oraz batalionu obrony pogranicza udzielili obszernych informacji na temat możliwości, jakie daje służba wojskowa, w tym studia wojskowe.