Pierwszy rok swojej drugiej kadencji podsumował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz na konferencji prasowej w ratuszu. Jak zauważył, ze 120 złożonych w programie wyborczym obietnic zrealizował 25, a kolejnych 62 jest w trakcie realizacji. Za największe osiągnięcia uważa m.in.: remonty i budowy ulic, przebudowę stadionu lekkoatletycznego, powstanie Midicentrum, budowę nowej hali targowej oraz stały spadek bezrobocia w mieście. W listopadzie wyniosło ono niewiele ponad 8 proc.

– Oprócz niestety migracji, wpływ ma na to również rozwój i powstawanie nowych firm w mieście – uważa prezydent Suwałk.

Po stronie pozytywów prezydent Cz. Renkiewicz wymienił m.in. także szereg działań adresowanych do seniorów. Na kolejne lata kadencji największym wyzwaniem jest stworzenie młodym ludziom perspektyw rozwoju, ale z tym problem mają prawie wszystkie polskie samorządy. W najbliższych planach jest również budowa suwalskich bulwarów (w tym gruntowny remont łaźni nad Czarną Hańczą), termomodernizacja suwalskich szkół i promocja Suwałki Blues Festival.

Na konferencji prasowej prezydent Cz. Renkiewicz przedstawił punkty swojego programu wyborczego w różnych dziedzinach życia, które zrealizowano:

Przedsiębiorcze Suwałki

  1. Jest kontynuowany program zwolnień w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje i tworzących nowe miejsca pracy
    w Suwałkach.
  2. Wprowadzono bonifikaty przy przekształcaniu we własność prawa użytkowania wieczystego terenów wykorzystywanych pod działalność gospodarczą.
  3. Utrzymano suwalskie targowisk i poprawiły się warunków prowadzenia na nich handlu, w tym rozbudowę tzw. „hali mięsnej” na targowisku przy ul. Sejneńskiej, tak by dostosować warunki funkcjonowania suwalskiego bazaru do standardów XXI wieku.
  4. Przeciwdziałano tworzeniu nowych sklepów wielkopowierzchniowych w centrum miasta.
  5. Poszukuje się nowych inwestorów w kraju i zagranicą oraz stworzymy mechanizmy ułatwiające suwalskim firmom nawiązywanie kontaktów gospodarczych
    z przedsiębiorcami z Litwy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.
  6. Nadal wspierana jest działalność i rozwój Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  7. Konsultowane są planowane działania samorządu ze środowiskiem suwalskich przedsiębiorców.

 

 Obywatelskie Suwałki i przejrzysty samorząd:

 Nadal są prowadzone konsultacje społeczne przy podejmowaniu ważnych decyzji dla przyszłości Suwalczan i Suwałk, wykorzystując przy tym m.in. opinie Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, stronę internetową konsultacje.suwalki.eu oraz bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

  1. Rozwija się ideę Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego oraz lokalne inicjatywy inwestycyjne zachęcające mieszkańców Suwałk do współdecydowania o sposobie wydatkowania środków z budżetu miasta oraz udziału w realizacji inwestycji miejskich.
  2. Nadal jest wspierana działalność organizacji pozarządowych m.in. poprzez finansowanie działalności Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Suwałk ds. Organizacji Pozarządowych, pomoc lokalową, sprzętową oraz poprzez przekazywanie coraz większego zakresu zadań do realizacji tym organizacjom poprzez konkursy.
  3. Różne środowiska działające w mieście prezentują suwalskiemu samorządowi swoje opinie, a wszystko po to, tak by jak najlepiej dostosować kierunki podejmowanych działań do oczekiwań mieszkańców miasta. Jest wspierana działalność Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Sportu, Rady Gospodarczej, Rady Seniorów oraz organizacji pozarządowych działających w Suwałkach.
  4. Odbywają się cykliczne spotkania Prezydenta i radnych z mieszkańcami poszczególnych okręgów, tak by mieszkańcy mogli uzyskać informację o pracy samorządu, a Prezydent
    i radni mogli usłyszeć oczekiwania poszczególnych grup mieszkańców.
  5. Wydatki na administrację są racjonalne, a suwalski samorząd tak jak dotychczas jest jednym z najtańszych w kraju.

 

Suwałki miastem przyjaznym do życia

  1. Dopilnowano by przeprowadzono działania zmierzające do wybudowania obwodnicy Suwałk, która zmniejszy uciążliwość natężonego ruchu tranzytowego oraz ograniczy niebezpieczeństwo jakie TIR-y powodują w mieście.
  2. Budowane są kolejne ogólnodostępne kompleksy rekreacyjne, w tym przy Aquaparku oraz osiedlowe place zabaw.
  3. Podjęto działania zmierzające do dbałości o czyste powietrze na osiedlach domków jednorodzinnych poprzez likwidację „niskiej emisji”. Wprowadzimy program dopłat do kosztów zmiany sposobu ogrzewania domów na bardziej ekologiczne.

 Oświata i sport

1. Prowadzone są działania zmierzające do zapewnienia stabilnych i godziwych warunków pracy dla suwalskich nauczycieli, administracji oświatowej oraz pracowników obsługi.

2. Jest kontynuowane wspieranie najzdolniejszych suwalskich dzieci i młodzieży, w tym osiągających ponadprzeciętne wyniki w nauce oraz utalentowanych artystycznie i sportowo, poprzez system nagród i stypendiów.

3. W dalszym ciągu jest prowadzony dialog ze środowiskiem sportowym m.in. poprzez funkcjonującą przy prezydencie Radę Sportu.

4. Przebudowano stadion lekkoatletyczny.

Opiekuńcze Suwałki

 1. Zadbano o dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach środowiskowych oraz są wspierane organizacje działające na rzecz najuboższych mieszkańców Suwałk.

2. Zadbano o aktywizację społeczną osób starszych – powstał Klub Seniora, w którym osoby starsze będą mogły spędzać wolny czas i uczestniczyć w życiu społecznym.

3. Powstaje placówka umożliwiająca powrót osób po leczeniu odwykowym do naturalnego środowiska społecznego.

Kultura Również przez Q.

  1. Powstała na ulicy Chłodnej suwalska aleja gwiazd bluesa.

VIII. Inwestycje miejskie

1. Przebudowano stadion lekkoatletyczny przy ul. Wojska Polskiego.

2. Utworzenie Midicentrum.