Podpisana umowa o współpracy Suwałk z Tarnopolem

Podpisana umowa o współpracy Suwałk z Tarnopolem
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz ze Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz wiceprzewodniczącym Jackiem Niedźwiedzkim wyjechali do ukraińskiego Miasta Tarnopol, z którym współpracujemy od ponad 5 lat.

28 października w Tarnopolu została podpisana umowa partnerska dzięki czemu nasze Miasta zostaną partnerami.

– Dziękujemy Wam za dotychczasową współpracę i życzymy Wam by jak najszybciej zakończyła się wojna. Byście mogli w spokoju rozwijać swoje piękne Miasto. Cieszę się, że wspólnie z Radą Miejską podjęliśmy decyzję o nawiązaniu oficjalnej współpracy pomiędzy naszymi miastami – powiedział Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Podpisana umowa zakłada m.in. wymianę doświadczeń z różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego, wiedzy o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego, realizację wspólnych działań w ramach integracji europejskiej, promocję obu miast. Oprócz tego do Tarnopola zostały przetransportowane rzeczy (żywność, chemia, kosmetyki, odzież etc) podarowane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz miejskich jednostek.

– Z Suwałk wyjechaliśmy w czwartek o 4.00 nad ranem. Na granicy polsko – ukraińskiej musieliśmy poczekać na wjazd z uwagi na ogłoszony alarm bombowy u naszych wschodnich sąsiadów. Jeszcze tego samego dnia spotkaliśmy się z Władzami Miasta Tarnopol oraz z Konsulem Polski na Ukrainie – relacjonuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Uczestnikami spotkania byli: Sławomir Misiak, konsul generalny z Łucka, Mateusz Marszałek, wicekonsul i Igor Krysowatyj, wicemer Tarnopola.

Do Tarnopola od wybuchu wojny trafiło ok. 30 tys. uchodźców z terenów bezpośrednio zagrożonych wojną. Blisko 3 tys. osób z miasta wcielono do wojska. Przywrócono tam też jednostkę wojskową. Są również służby terytorialne, których utrzymanie wspiera samorząd. W Tarnopolu są leczeni ranni żołnierze z frontu.

Top