Czy Podlasie jest faktycznie bramą, przez którą widać Wschód, z jego tajemniczą duszą? Dlaczego Podlasie jest przyjmowane przez mieszkańców innych regionów Polski z zachwytem? Czy Podlasie wraz z jego stabilnością, czy wręcz niezmiennością, jest skazane na odejście w niebyt? Czy Podlasie przez wielu pokazywane jako wzorcowe miejsce, gdzie pokojowo sąsiadują ze sobą różne narody, wyznawcy różnych religii jest rzeczywiście taką oazą spokoju? To tylko niektóre pytania, na które próbują odpowiedzieć Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki i Maciej Skawiński w swojej książce „ Jutro spadną gromy”.
O swojej książce, prawie dwuletnich wędrówkach po Podlasiu i własnych spostrzeżeniach opowiadali na spotkaniu autorskim zorganizowanym w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Jak sami mówią nie zanurzają się w podlaski mit. Stoją z boku i mit ten dekonstruują. Nie dla samego burzenia jednak, a po to, by dokopywać się do korzeni, istoty „podlaskiej duszy” w całej jej złożoności. Po to by ją zrozumieć. Nie oceniają. Podlasie to dla nich kraina pomiędzy Bugiem a Biebrza, gdzie w wielu wyludniających się wioskach czas jakby zatrzymał się przed kilkudziesięciu laty.
Fotografie Macieja Skawińskiego, które ilustrują te podlaskie wędrowanie, są czymś więcej niż dopowiedzeniem historii. Są odrębną opowieścią, gdzie to co z przeszłości ma barwy czarno- białe, a współczesność jest bardziej złożona w swoich kolorach, które nie zawsze są piękne, a często tą rzeczywistość ukazują tak, że można ją czytać na różne sposoby.
Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki reprezentują nowe oblicze reportażu literackiego. Na co dzień wykładają w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorzy wielu książek, m.in. Krasnojarska zero, za który otrzymali w 2012 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak (poprzedni laureaci to m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Max Cegielski), a także nominację do nagrody Ambasador Nowej Europy. W 2014 roku, nakładem Fundacji Sąsiedzi, wydali Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach
i szamanach, nominowany do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej „Warto”.
Maciej Skawiński fotografuje człowieka poszukującego własnej tożsamości w złożonej tkance relacji społecznych. Aktywność fotograficzną łączy z podróżowaniem i wspinaczką górską. Autor licznych publikacji, wystaw oraz laureat World Press Photo. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej.
Jastrzębski, Morawiecki i Skawiński są laureatami Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzą grupę „Dziennikarzy Wędrownych.”
Na zakończenie spotkania w Suwałkach dyrektor Biblioteki Maria Kołodziejska wręczyła „ dziennikarzom wędrownym” kilka książek o Suwalszczyźnie. Może staną się dla nich inspiracją do opowieści o niezwykle ciekawej i fascynującej Suwalszczyźnie, którą niestety czasami myli się z Podlasiem bądź Mazurami.