Podlascy terytorialsi na ćwiczeniu TUMAK-22

Podlascy terytorialsi na ćwiczeniu TUMAK-22

Kolejny raz w tym roku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli z wojskami operacyjnymi oraz sojuszniczymi. Tym razem na terenie Suwalszczyzny.

TUMAK-22 to największe w tym roku ćwiczenie taktyczne 16 Dywizji Zmechanizowanej z wojskami. W epizodzie ćwiczenia, który odbywał się w okolicy Suwałk, uczestniczyli ponadto sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podlascy terytorialsi poruszali się w składzie konwoju logistycznego z zadaniem jego ochrony. Wykorzystywali także praktyczną znajomość terenu, na którym prowadzona jest operacja. Po ataku na konwój żołnierze wojsk operacyjnych, WOT oraz sojusznicy wspólnie ćwiczyli obronę oraz ewakuację rannych i pojazdów.

W TUMAKU-22 udział brała również Grupa Rozpoznania Obrazowego z 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która za pomocą bezzałogowca FlyEye monitorowała sytuację z powietrza.

Dla żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej było to kolejne wspólne ćwiczenie z wojskami operacyjnymi oraz siłami sojuszniczymi. W tym roku podlascy terytorialsi brali udział w ćwiczeniach pod kryptonimami „Bull Run”, „Thunderbolt Focus”, „DEFENDER-Europe 22” oraz „Amber Desire-22”.

Źródło: Łukasz Wilczewski

Top