Czwarta edycja RESO Suwałki 10,5, czyli Miejskiego Święta Biegania skupiła setki osób, które w sobotnie popołudnie połączył sport. Biegały przedszkolaki wraz z rodzicami, nastolatki i osoby dorosłe oraz seniorzy, a więc sportowi amatorzy z zawodowcami. Był marsz nordic walking oraz ,,bieg na 4 łapy”, w którym startowali właściciele piesków wraz ze swoimi pupilami. Miał miejsce także bieg na 3,5 km, skierowany do osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z bieganiem oraz bieg happeningowy pn. „Bajkowy bieg”, którego celem była integracja osób z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi z osobami zdrowymi. Środki zebrane podczas biegu będą przekazane na rzecz Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka”.

Głównym punktem imprezy była Suwalska Ćwiartka, czyli bieg indywidualny na dystansie 10,5 kilometra. Wystartowało w nim kilkuset zawodników. Wśród biegaczy byli Suwalczanie, mieszkańcy regionu a także zawodnicy z zagranicy, m.in.: z Francji, Białorusi, Rosji i Litwy. Jako pierwszy dystans 10,5 km pokonał Robert Głowala. Drugi na mecie był Vasyl Koval, a trzeci Kamil Jastrzębski. Zawodnicy ci do mety dobiegli w bardzo dobrym czasie – uzyskując wynik poniżej 32 minut.

W tej formule bieg odbył się po raz ostatni, bowiem już za rok ćwierćmaraton zostanie zastąpiony przez półmaraton. Z uwagi na wzrost zainteresowania dotychczasowa trasa stała się niewydolna, a ustalony na niej limit uczestników jest dużo niższy od ilości osób zgłaszających gotowość do startu. Ponadto analiza preferencji biegaczy wskazała, że interesują ich dłuższe dystanse niż 10,5 km. Od pierwszej edycji biegu sponsorem tytularnym jest firma RESO Europa Service, z prezesem zarządu Bronisławem Woźnialisem na czele.

Najlepsi Suwalczanie w biegu głównym to wśród mężczyzn to: Łukasz Morgiewicz, przed Kamilem Ciszewskim oraz Tadeuszem Walendkiewiczem, a wśród kobiet: Izabela Barwicka, przed Joanną Karczewską i Katarzyną Budrewicz. W klasyfikacji wyłaniającej najliczniejsze drużyny startujące w biegu, najlepsza okazała się być Drużyna Rozbiegane Suwałki, którą stanowiło ponad 40 zawodników.

Sobotnie sportowe emocje uświetnił koncert w wykonaniu „Witka – Muzyka Ulicy”. Zwieńczeniem całej imprezy był niedzielny bieg z Placu Marii Konopnickiej na wyspę na Zalewie Arkadia. Udział w nim wzięło kilkadziesiąt osób, które po przebiegnięciu 3 kilometrów wspólnie skonsumowały jajecznicę.

Jak powiedział Kamil Klimek, menedżer OSIR Suwałki: – Suwalskie Święto Biegania to wyjątkowe wydarzenie w życiu miasta, które gromadzi wszystkich lubiących sport i dobrą zabawę. Jesteśmy imprezą rodziną, która jak widać cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wyniki biegów oraz więcej o Święcie Biegania na stronie: https://osir.suwalki.pl/

Galeria zdjęć cz. 2 tutaj

Galeria zdjęć cz. 2 tutaj