Pierwsze urodziny kawiarenki Artystycznej

Pierwsze urodziny kawiarenki Artystycznej

Swoje pierwsze urodziny obchodziła Kawiarenka Artystyczna w Suwałkach. W Mikołajki na jubileuszowym spotkaniu zebrali się pomysłodawcy i organizatorzy tego niezwykłego projektu oraz osoby i instytucje wspierające. Władze samorządowe reprezentowali Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej, Agnieszka Małka, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu oraz Magdalena Tumialis, zastępca dyrektora SOK.

Otwierając spotkanie Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” i Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej Do Pracy „Prolog” przytoczyła okoliczności towarzyszące „przekuciu” pomysłu utworzenia kawiarenki w czyn, które zapoczątkowane zostały już 11 lat temu. Nawiązała do rozmów z SOK, który wyciągnął pomocną dłoń i przyjął pod pomysłodawców pod swój dach. Ziściło się to wszystko 6 grudnia 2021 r., kiedy to kawiarenka została utworzona. Podziękowała także osobom fizycznym i prawnym, które wolontariacko wspierają to przedsięwzięcie.

Liczymy, że naszym śladem wielu przedsiębiorców pomyśli o tym, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. Jest coś pięknego widzieć jak oni rozwijają się, jak chcą po prostu normalnie funkcjonować. W przyszłości chcemy, aby nasi uczniowie przekazali zdobyte doświadczenie kolejnym osobom, nie tylko z naszej placówki – stwierdziła U. Duda. 

Kawiarnia Artystycznej SOK działa na zasadach inicjatywy społecznej, a jej aktywność objawia się kilka razy w miesiącu, podczas imprez i wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez Suwalski Ośrodek Kultury lub organizacje pożytku publicznego. Są to m.in. koncerty, spektakle, kabarety, spotkania literackie, wernisaże, wystawy i pokazy. W ciągu minionych 12 miesięcy odbyło się łącznie kilkadziesiąt takich przedsięwzięć. Kawiarenka prowadzona jest przez osoby z niepełnosprawnością. Są nimi uczniowie Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy PROLOG, prowadzonej przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów. Działanie kawiarni ma na celu usamodzielnianie oraz aktywizację zawodową młodych ludzi oraz integrację z otaczającym środowiskiem. Uczniowie PROLOGU przed rozpoczęciem zajęć w kawiarni ukończyli szkolenia baristyczne i kelnerskie. Obsługują oni skutecznie i profesjonalnie przebywające go kawiarni osoby, serwując kilka rodzajów kawy, rozgrzewające zimowe herbaty, słodkie i słone przekąski oraz ciasta. Menedżerem kawiarenki jest nauczycielka PROLOGU Justyna Kondracka.

W Mikołajkowe popołudnie 2022 r. na scenie SOK przy ul. Noniewicza 71 wystąpili: Suwałki Gospel Choir pod kierunkiem Ani Szafranowskiej, zespół Wspomnień Czar i Przyjaciele z Teatru Hybrydowego, Róża i Tomasz Trojanowscy, Studio Piosenki Świetlik. Były wspomnienia, gratulacje i życzenia oraz urodzinowy tort.

Anna Szafran poinformowała, że dzisiejsze spotkanie jest wspólne także dla jej zespołu. Otóż koncert ten wkomponowuje się w zapoczątkowane obchody 15-lecia powstania Suwałki Gospel Choir. Jubileuszowy galowy koncert planowany jest w I kwartale przyszłego roku, w którym przewidywany jest udział wszystkich osób, które od grudnia 2007 r. występowały w chórze. Takich osób jest około dwustu. Jest prośba, by byli członkowie zespołu kontaktowali się bezpośrednio z kierownikiem zespołu lub SOK. Najbliższe koncerty Suwałki Gospel Choir odbędą się podczas Wigilii Miejskiej (18 grudnia) i Wigilii Sportowca (19 bm).

Top