15 lipca na pątniczy szlak wyruszyli uczestnicy XXIX Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki na trasie Suwałki Wilno.
Suwalska pielgrzymka pierwszy raz wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Jej celem było dziękczynienie za wolność krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Było to także nawiązanie do kultu Matki Ostrobramskiej, który od pokoleń rozwijał się wśród Polaków oraz ościennych państw: mieszkańców Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy. Z roku na rok pielgrzymka rozrastała się, by w pewnym momencie skupić ponad dwa tysiące uczestników.
W tegorocznej edycji bierze udział ok. siedemset osób. Wyjście pielgrzymów do Ostrej Bramy poprzedziła msza św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. To właśnie Salezjanie inspektorii warszawskiej zajmują się organizacja pielgrzymki. Od 10 lat głównym przewodnikiem jest ks. Tomasz Pełszyk.
Uczestnicy rekolekcji w drodze są podzieleni na siedem grup, które animują salezjanie, pallotyni, sercanie i księża z diecezji ełckiej. Oprócz Polaków w pielgrzymce biorą udział Ukraińcy z diecezji żytomierskiej, młodzież z Rosji oraz osoby z Czech, Niemiec i Francji.
Zwracając się do uczestników pielgrzymki ks. Biskup Ełcki Jerzy Mazur powiedział: – Cieszę się, że zeszliście z kanapy i balkonu, by zamiast obserwować życie, postanowiliście wejść w to życie, wkładając pielgrzymie buty. Bardzo Wam za to dziękuję.
Pielgrzymka zdaniem uczestników to swoiste rekolekcje w drodze. Wśród uczestników znalazły się osoby idące nawet ósmy raz. Podczas jej trwania, oprócz przeżyć duchowych będą miały miejsca spotkania z rodakami na Wileńszczyźnie. Pątnicy zatrzymają się też na modlitwę w miejscach pamięci narodowej i przy grobach polskich bohaterów, min: w Oranach, Koleśnikach, Koniuchach i na Rossie w Wilnie.
Wejście Pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie nastąpi w środę 24 lipca. W południe czasu litewskiego zostanie odprawiona uroczysta msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Po południu część pielgrzymów wróci do Polski.