W ramach projektu „PARASOL” specjaliści z zakresu bezpieczeństwa oraz przedstawiciele administracji samorządowej na Suwalszczyźnie będą poznawać możliwości Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie reagowania kryzysowego. Jest to trzecia, po Białymstoku i Łomży, edycja „PARASOLA” w województwie podlaskim.
Organizatorem warsztatów jest 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Celem projektu „PARASOL” jest wypracowanie optymalnego modelu wykorzystania potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.
Razem z żołnierzami brygady w warsztatach uczestniczą przedstawiciele samorządów i podległych im służb oraz instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie Suwałk oraz powiatów suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego. We wtorek eksperci zapoznali się m.in. z elementami, które 1PBOT (w tym 12 batalion lekkiej piechoty z Suwałk) utrzymuje w systemie zarządzania kryzysowego MON.
Częścią pierwszego dnia warsztatów był także pokaz modułu zadaniowego. Jest to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Składa się on m.in. z samochodów ciężarowo-terenowych, quadów, cysterny do przewozu wody pitnej, masztu oświetleniowego, pił spalinowych czy agregatów prądotwórczych. W zależności od potrzeb moduł może być uzupełniany o dodatkowy sprzęt, a jego elementy składowe mają zapewnić działanie niezależnie od warunków pogodowych, w dzień i w nocy.
Zaplanowany na środę drugi dzień warsztatów będzie poświęcona analizie sytuacji kryzysowych, które mogą wystąpić na Suwalszczyźnie.
Kolejne edycja projektu zaplanowana jest 20-21 marca br. w Bielsku Podlaskim.
W lipcu 2018 roku w Łomży miała miejsce pierwsza alarmowa aktywacja sił 1PBOT. Wówczas Terytorialsi wsparli służby mundurowe i ratownicze w zabezpieczeniu miejsca odnalezienia niewybuchu oraz ewakuacji mieszkańców. W grudniu 2018 roku żołnierze 1PBOT brali udział w akcji poszukiwawczej zaginionej osoby w powiecie hajnowskim. Aktualnie w 1PBOT, w związku z sytuacją pogodową, utrzymywana jest podwyższona gotowość.
1PBOT utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem – w przypadku wystąpienia zagrożenia – jest ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków z zasobów Sił Zbrojnych RP. Dzięki terytorialnemu charakterowi WOT, Zespół może być jednym z pierwszych na miejscu zdarzenia
i przygotować warunki do jak najszybszego wejścia modułu zadaniowego do akcji.
Kolejnym elementem systemu jest Zespół Wsparcia Odbudowy wypełniający niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu.
Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki Wojsk Obrony Terytorialnej z pierwszych trzech brygad OT (podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej) zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie, możliwości cywilnych służb.
Źródło por. Łukasz Wilczewski Oficer Prasowy 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”