Pamiętamy o sąsiadach z Tarnopola

Pamiętamy o sąsiadach z Tarnopola

14 marca otwarto plenerową biblioteczkę przy ul. T. Noniewicza oraz wystawę fotograficzną „Poznajmy naszych sąsiadów Ukraińców – Tarnopol” na suwalskim placu Marii Konopnickiej. Odbył się też koncert pt. „Daj mi odejść…” «Biдпусти» w wykonaniu suwalczanina Daniela Kujałowicza. A wszystko to dzięki realizacji wspólnego projektu przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej i ukraiński Tarnopol, miasto partnerskie Suwałk.

Na placu Marii Konopnickiej suwalczanie mogą obejrzeć fotografie z ukraińskiego Tarnopola wykonane w pokojowym czasie sprzed inwazji Rosji na Ukrainę z przesłaniem „I niech tak pozostanie…” Na zdjęciach można zobaczyć architekturę Tarnopola, a także mieszkających tam ludzi. Niestety ze względu na toczącą się wojnę w obronie Ukrainy na otwarciu zabrakło przedstawicieli ukraińskiego Tarnopola.

– Tarnopol przypomina Suwałki. Tam też mieszkają Polacy – mówili Maria Kołodziejska, dyrektor suwalskiej Biblioteki i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej.

– Staramy się pomagać naszym partnerom z Tarnopola – powiedział Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk.

Przy wejściu do Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. T. Noniewicza 71 zaprezentowano biblioteczkę plenerową z książkami ukraińskimi i polskimi. Zasady korzystania z biblioteki plenerowej są proste. Każdy może wybrać książkę z półki i wziąć ją ze sobą. Po przeczytaniu odkłada ją dla kolejnego czytelnika, można też przynieść inne i puścić w obieg czytelniczy. Podobna biblioteczka plenerowa z polskimi i ukraińskimi książkami powstała w ukraińskim Tarnopolu. Do tych biblioteczek plenerowych zakupiono książki, którymi wymienili się bibliotekarze z Suwałk i Tarnopola. Na razie księgozbiór w suwalskiej biblioteczce plenerowej jest skromny, ponieważ Ukraińcy z Tarnopola z powodu wybuchu wojny nie zdążyli wysłać wszystkich przygotowanych książek.

Te wszystkie wydarzenia odbyły się dzięki realizacji Projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, który jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.
Проект „Зустрінемось-українці в Сувалках, поляки в Тарнополі” співфінансується за Програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2014-2020 роки у рамках Європейського Інструменту Сусідства.

logo

 

 

Fundend by

the European Union

Top