W tym roku mija 80 rocznica Obławy Augustowskiej, zbrodni popełnionej na kilkuset mieszkańcach Suwalszczyzny, Ziemi Augustowskiej i Sejneńskiej. Z tej okazji w Sejmie oraz w naszym regionie zorganizowano szereg uroczystości, w czasie których oddano hołd ofiarom największej masowej zbrodni popełnionej na cywilach w Europie pomiędzy zakończeniem II wojny światowej a wybuchem wojen bałkańskich w latach 90-tych XX wieku.
9 lipca w Sejmie zorganizowano wystawę tematyczną, informującą o losach poległych oraz stanie prowadzonych prac badawczych.
Od 12 do 20 lipca 1945 r. rosyjskie wojska 3 Frontu Białoruskiego przy wsparciu NKWD, Smiersz oraz pododdziałów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły wielkie aresztowania w miejscowościach położonych w Puszczy Augustowskiej i na pograniczu polsko-białorusko-litewskim.
12 lipca w Augustowie otwarto Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który jest oddziałem Instytutu Pileckiego. Dom Pamięci powstał w tzw. Domu Turka. Jest to zabytkowa kamienica, gdzie w latach 1945-56 mieścił się Urząd Bezpieczeństwa. W otwarciu uczestniczyli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, posłowie Jacek Niedźwiedzki, Jarosław Zieliński i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Mimo, że od tych tragicznych wydarzeń minęło już 80 lat, to wciąż nie znamy miejsca pochówku zaginionych 592 Polaków.
Tradycyjnie w trzeci weekend lipca Gmina Giby wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i parafią rzymskokatolicką w Gibach organizują obchody 80 rocznicy Obławy Augustowskiej. W niedzielę 20 lipca o godz. 11 będzie odprawiona msza św. w kościele pw. św. Anny, zaś o 12:30 zostaną złożone kwiaty przy pomniku na Wzgórzu Krzyży w Gibach. O godz. 14 przy pomniku rozpocznie się widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945” przygotowane przez GRH „Garnizon Suwałki”.