Alicja Słowikowska zaprasza do ogrodów. Tych realnych i tych symbolicznych. Prace autorki – na wystawie prezentujemy malarstwo, rysunek, obiekty i poezję – pochodzą z różnych okresów jej twórczości i różnią się, jak ogród zimą, wiosną, latem i jesienią, ale tak samo zachwycają, inspirują i skłaniają do refleksji.

Piątek, 11.05.2018, godz. 18:00, GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 30.06.2018

Mottem wystawy jest piękny i bliski mojemu sercu wiersz Jonasza Kofty. Opisuje on ogród, który kontrastuje z betonową rzeczywistością XX wieku. Tłumaczy, że nic nie zastąpi przyrody, która daje piękno, ukojenie, skłania do refleksji. Ogród jest ucieczką przed cywilizacją, powrotem do „przejrzystych rzek”, do natury. Niesie uniwersalne przesłanie dla wszystkich. Proponuję wędrówkę po ogrodach tych realnych, ale i po przestrzeni symbolicznej – wyposażonej w znaczenia archetypiczne, zakorzenione w kulturze, sztuce, religii. Symbolikę Arkadii, biblijnego Raju jako krainy szczęścia, harmonii. Prace pochodzą z różnych okresów twórczości, bowiem od lat ogrody, natura są dla mnie źródłem inspiracji. Może dziwić czy zaskakiwać wielość stylistyczna i tematyczna. Lubię pracować cyklami. Formę dzieła dostosowuję do idei – tematu przewodniego, którą rozwijam w cyklach (np. Bramy, Góry, Przejścia i inne) – w tym kompozycje, obiekty z jedwabiu, wosku oraz kolaże. Idea ewoluuje – rozwijam ją w różnych materiałach i technikach. Zaczynam od rysunku, potem malarstwa, kończę na obiektach i instalacjach. Zmieniają się nie tylko materiały, ale też kompozycja otrzymuje nowy wyraz, ekspresję i odmienne środki artystyczne. Widoczna jest moja skłonność do eksperymentowania. Nie przywiązuję się do określonego stylu, nie lubię siebie kopiować, stosuję artystyczny płodozmian i recykling (dawne obrazy otrzymują nowe życie). Zapraszam. Mam nadzieję, że kochamy i pamiętamy o ogrodach.

Alicja Słowikowska

Twórczość – to permanentny stan aktywności jaki uprawia Alicja Słowikowska. Jest to twórczość na wielu frontach, polach i płaszczyznach. Jeśli zapytamy wszechwiedzący Internet o Alicję Słowikowską będzie nas przede wszystkim informował o Jej działalności związanej ze sztuką książki. Alicja jest wieloletnią kuratorką tej międzynarodowej imprezy. W zasadzie jest twórczynią, która przypomina pozytywistyczną bohaterkę. Brnie z prądem i wbrew prądowi zawsze dotrze do celu. Przekona wątpiących, zarazi energią ospałych. Kiedy brak doskwiera, stworzy coś z niczego, poszuka i znajdzie. Mierzy siły na zamiary i to właśnie jej duchowej sile zawdzięczamy to, co termin sztuka książki wniósł do artystycznej rzeczywistości. Stworzyła wiele wystaw twórców książek w kraju i zagranicą, piękne katalogi i strony internetowe. To ogrom poważnej pracy dla innych i dla idei. To wyjątkowość określająca Alicję Słowikowską, która jest również czynną artystką. Ten fakt ma znaczeni dla animatorki kultury, bo niesie wrażliwość i serce dla sztuki.

Artysta, to konstrukcja duchowo intelektualna, która charakteryzuje się przymusem tworzenia i Alicja, mimo ogromu zadań z kuratorstwem związanych, sztuką zajmować się musi. Jej sztuka, poetycka w treści i z warsztatu malarska, skłania się w stronę eksperymentu. Autorka poszukuje wciąż nowych rozwiązań i stara się zgłębiać różne specjalności. Zajmowała się tkaniną, miękką rzeźbą i malarstwem, niejednokrotnie scalając wszystko w instalacje.

Szczególną uwagą darzy papier, również ten własnoręcznie pozyskiwany z najniezwyklejszych, pochodzących z natury surowców. Tworzy dzieła przeróżnych formatów od kartek po duże kompozycje. W strukturalnych poszukiwaniach jakie wnosi materia papieru, Alicja Słowikowska kieruje uwagę widza w świat skojarzeń będących zapisem jej myślowych pasaży. W tej twórczości poetyckie tytuły towarzyszą płynącej z gestu malarskości a eksperyment, wnosi często efemeryczną kruchość materii. Całość, zawsze z szacunkiem dla natury, prowokuje wymienność refleksji nad znaczeniem ducha i materii.

Ewa Latkowska-Żychska, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Alicja Słowikowska
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1974 roku na Wydziale Malarstwa u prof. Jana Tarasina, aneks z tkaniny u prof. Wojciecha Sadleya. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną unikatową, instalacjami, książką artystyczną. Od 1994 roku była autorką i kuratorem dziewięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Książki. Wzięła udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Triest, Berg, Gladbach, Kolonia, Tokio, Nagasaki, Kobe, Stanford, Dania). Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.

• Nagroda za tkaninę na Międzynarodowym Biennale Sport w Sztuce w Barcelonie, 1979
• Stypendia Ministra Kultury, 1980,1981, 2009, 2013
• Złota Odznaka ZPAP, 2000
• Srebrny medal Gloria Artis zasłużony dla kultury, 2008
• Nagroda Ministra Kultury, 2012

Więcej informacji i wiele prac Alicji Słowikowskiej można znaleźć na profilu facebookowym artystki >>

 

SOK Słowikowska Alicja_2018