Pracownicy Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach złożyli żonkile na cmentarzu żydowskim przy ul. Zarzecze, a w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nosili papierowe żółte żonkile. Po raz szósty wzięli udział w akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniającej największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej – powstanie w getcie warszawskim. Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, w jego rocznice, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję i wraz z instytucjami, które przystąpiły do akcji, chce przybliżyć młodemu pokoleniu ważną część historii oraz uczyć aktywnej postawy i działania w lokalnej społeczności.
19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Suwalski cmentarz żydowski założono w 1825 r. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 3,8 ha zachowało się około 20 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1856 r.