Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku, zorganizowała 7 lutego konferencję prasową, podczas której została przybliżona tematyka organizacji i przebiegu obchodów 80. Rocznicy Powstania Armii Krajowej.
Na konferencji obecni byli poseł Jarosław Zieliński, Jarosław Józef Kowalewski szef suwalskiego WKU i Jarosław Schabieński z IPN a także dziennikarze.
Podczas spotkania poinformowano, że jednym z punktów obchodów będzie poświęcenie 14 lutego w 80. Rocznicę Powstania Armii Krajowej nagrobku żołnierza podziemia Stanisława Wiśniewskiego ps. „Zagłoba”, pochowanego na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej .
W dniu 16 grudnia 1947 roku, na skutek denuncjacji „Zagłoba” ze swoim dowódcą Aleksandrem Kowalewskim ps. „Bęben” zostali osaczeni przez trzydziestoosobową grupę operacyjną pod dowództwem Szefa PUBP w Suwałkach porucznika Szarało w miejscowości Małowiste, gmina Giby powiat Suwałki, w gospodarstwie Jana Chilińskiego. Po czterdziestominutowej walce „Zagłoba” zginął, zaś „Bęben” ranny dostał się do niewoli. Partyzanci zostali przewiezieni do Suwałk. „Zagłoba” został potajemnie pochowany na suwalskim cmentarzu.
Jarosław Schabieński przypomniał, że IPN prowadzi ewidencję grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Bardzo prosi rodziny zmarłych weteranów o zgłaszanie swoich bliskich do tego wykazu.
– Dzięki temu będą mogli ubiegać się o dotacje celowe oraz świadczenia pieniężne na remonty i sprawowanej opieki nad grobami weteranów – powiedział J. Schabieński.