Zakończyła się przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach. W 2016 roku Suwałki będą gospodarzem 70. Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkoatletyce. Rozpoczynają się przygotowania do tej niezwykle ważnej i prestiżowej imprezy.

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Suwałk na otwarcie obiektu, a także na zawody sportowe uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pn. „Jesienne Mistrzostwa Suwałk w LA”, które odbędą się 13 października 2015 r., o godz. 1300 – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Będzie to pierwsza impreza z cyklu zawodów rangi miejskiej i regionalnej, których organizacja pozwoli jak najlepiej przygotować się do mistrzostw Polski.

Budowa stadionu lekkoatletycznego kosztowała 11 989 111,01 zł. 30% tej kwoty to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Stadion ma nową zadaszoną trybunę o pojemności ponad 1000 miejsc siedzących, pod którą będzie znajdować się bieżnia przeznaczona do rozgrzewki.

Zestaw urządzeń lekkoatletycznych znajdujących się na arenie przeznaczonych do pozostałych konkurencji:

 • dwukierunkowa podwójna skocznia do skoku w dal i trójskoku o szerokości rozbiegu 2×1,22 m (skok w dal i trójskok do jednej wspólnej piaskownicy).
 • skocznia do skoku wzwyż w południowym zakolu bieżni okrężnej. Rozbieg posiada promień R=25 m.
 • skocznia do skoku o tyczce zlokalizowana na północnym zakolu bieżni okrężnej. Szerokość rozbiegu 1,22 m.
 • rów z wodą do biegu z przeszkodami, zlokalizowany w zakolu północnym.
 • dwie rzutnie do pchnięcia kulą rozmieszczone w przeciwległych zakolach.
 • rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem na zakolu południowym.
 • dwie rzutnie do rzutu oszczepem w zakolu północnym i południowym.

Aby spełnić wymogi PZLA dotyczące obiektów III klasy krajowej kompleks musi posiadać również obiekty lekkoatletyczne treningowo-rozgrzewkowe.

 • rzutnia do pchnięcia kulą
 • bieżnia prosta 80 m z rozbiegiem do skoku w dal i rozbieg do skoku wzwyż – czterotorowa bieżnia prosta o dystansie 80 m z polem startu o długości 3 m i polem zatrzymania o długości 17 m. Skrajny tor bieżni stanowi jednocześnie rozbieg do skoku w dal, zakończony piaskownicą z łapaczami piasku. Bieżnia pokrywa się częściowo z rozbiegiem do skoku wzwyż.
 • bieżnia prosta 60m pod trybuną
  czterotorowa bieżnię prostą o dystansie 60 m z polem startu o długości 3 metrów i polem zatrzymania o długości 17 metrów o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej Z obu stron bieżni znajduje się wymagana przestrzeń bezpieczna o szerokości 1 m.