Ostatnie szanty

Ostatnie szanty

W niedzielę 4 września przy Starej Łaźni, po raz ostatni w tym sezonie zabrzmiały szanty tym rzazem w wykonaniu suwalskiego zespołu Zmiana Wachty.

Po dużej ilości zgromadzonych widzów na suwalskich bulwarach można wnioskować, że Zmiana Wachty jest bardzo lubianym zespołem szantowym. Muzycy w chłodny wieczór zabrali widzów w muzyczny rejs pełen słońca, wiatru i przygody.

Zespół “Zmiana Wachty” wykonuje współczesną piosenkę żeglarską zabarwioną folkiem polskim, francuskim i irlandzkim. Utwory zawierają elementy tanecznych rytmów żywej polki, bujającej bossa-novy, a także klimatycznych ballad oraz tradycyjnych śpiewów a’capella. Repertuar zespołu to utwory autorskie, które są efektem wydania pierwszej płyty zespołu pod nazwą “Wigierski Rejs”, która została wydana w lipcu 2010 roku. Zespół z powodzeniem koncertuje na terenie Suwałk, Suwalszczyzny oraz w różnego rodzaju tawernach żeglarskich i portach żeglarskich. Co roku “Zmiana Wachty” uświetnia swoimi występami cykliczne imprezy na Suwalszczyźnie: “Suwalski Maraton Szantowy” oraz “Regaty o błękitną wstęgę Wigier” w Starym Folwarku. Na koncertach grupa wspomaga się również znanymi piosenkami żeglarskimi we własnych aranżacjach i opracowaniach. Do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć podwójną nagrodę, czyli zajęcie II miejsca oraz Nagrody Publiczności na XXIV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej “KOPYŚĆ 2008” w Białymstoku, zdobycie I miejsca na Festiwalu “Jeziorak Szanty” w Iławie w 2009 roku oraz udział w konkursie na “Shanties 2010” w Krakowie. Muzycy wystąpili w składzie: Emil Kulbacki – śpiew, Krzysztof Masłowski – gitara, mandolina, śpiew, Andrzej Raczyło – akordeon, śpiew, Edward Darmetko – gitara basowa, śpiew.

Top