Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią pw. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego.

Tradycyjnie na kiermaszu można było kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zaproszonych do Suwałk. Ulice Patli i fragment Witosa w pobliżu kościoła zapełniły się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą autentyczne dzieła sztuki ludowej.

Suwalczanie cenią sobie również możliwość zakupu smakowitych „prawie smorgońskich” obwarzanek oraz kaziukowych serc z piernika z sentencjami. Wielbiciele smacznego jadła znaleźli na straganach przygotowane tradycyjnymi metodami wędliny, pieczywo, smalec i inne specjały. W czasie tegorocznego suwalskiego Kaziuka  pieśni wielkopostne wykonały m.in. Suwalski Chór PRIMO pod dyrekcją Ignacego Ołowia, Zespół Śpiewu Tradycyjnego ANCYJAS z SOK,  Chór Seniora Canto z SOK i zespół śpiewaczy Bakałarz z Bakałarzewa.