Opowieści Wiesława Fałtynowicza

Opowieści Wiesława Fałtynowicza

Niesamowite historie o roślinach opowiadał Wiesław Fałtynowicz w czasie spotkania w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej zorganizowanego w  ramach Festiwalu Literackiego Patrząc na Wschód. W. Fałtynowicz jest autorem książki „O czym szumią wężymordy. Opowieści o trawach, drzewach, porostach i trzcinach, łąkach, miedzach i wędrówkach nasion, a także o wielu innych przyrodniczych sprawach”.

Wężymord – gatunek rośliny warzywnej z rodziny astrowatych – pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz części Azji. Jego nazwa pochodzi z czasów, gdy w medycynie ludowej używano tego warzywa jako antidotum na jad żmij.

Takich roślin jak wężymord podczas zwykłego spaceru mijamy setki, jeśli nie tysiące… Bo wszędzie tli się „drobne życie”, o jakim pojęcia nie mamy… Na trawnikach, w miedzach, drzewach, na polach i polnych kamieniach… Ile wiemy o tajemniczym świecie traw, drzew, porostów i trzcin? Prawda, że niewiele?
Zajrzyjmy więc do książki O czym szumią wężymordy, w której Wiesław Fałtynowicz pochyla się z czułością i uważnością nad każdym „żywym drobiazgiem”. Z tej książki wiele się dowiemy, ale też – dzięki niej – będziemy rozglądać się uważniej podczas każdej kolejnej wędrówki…
Miłości do przyrody nie można się nauczyć, można za to spróbować czegoś się o niej dowiedzieć, by nabrać do niej szacunku… Czasami bowiem najzwyklejszy w świecie szacunek znaczy więcej niż porywy ognistej miłości… I o tym także jest ta książka…
Weźcie ją do plecaka, usiądźcie w trawie, oprzyjcie się wygodnie o polny kamień i czytajcie. A potem raz jeszcze – po lekturze – rozejrzyjcie się wokół uważnie… Prawda, że widać więcej?

„Jesteśmy tylko jednym z około 10 milionów gatunków, chociaż często – zadufani w sobie – mienimy się panami stworzenia. Prosty rachunek pokazuje nasze miejsce: jeżeli przyjąć czas trwania życia na Ziemi za jedną dobę, to historia Homo sapiens w tej skali zamyka się w ¼ sekundy. Tyle czasu było nam dane, żeby narodzić się, nauczyć cokolwiek i poznać świat. Jaka jest wiedza niemowlęcia, które żyje ¼ sekundy?”. (Wiesław Fałtynowicz) (źródło: Wydawnictwo Paśny Buriat)

Środowymi spotkaniami w Bibliotece zakończyła się suwalska część Festiwalu literackiego Patrząc na Wschód. Od czwartku (10 sierpnia) Festiwal przenosi się się do Budy Ruskiej. Szczegółowy program na: www.patrzacnawschod.pl

Top